baner konferencja

Konferencja inaugurująca projekt pod nazwą „Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju gospodarczego gmin powiatu tureckiego” odbędzie się w piątek, 4 kwietnia 2014 r. w Turku. W konferencji wezmą udział specjaliści, którzy nakreślą szanse rozwojowe Turku i powiatu tureckiego na najbliższe lata.

Projekt „Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju gospodarczego gmin powiatu tureckiego” realizowany jest w partnerstwie dziesięciu gmin z terenu powiatu tureckiego, powiatu tureckiego oraz dwóch partnerów gospodarczo-społecznych. Liderem jest Miasto Turek. Współpraca partnerów ma doprowadzić do realizacji zintegrowanych przedsięwzięć, związanych z ożywieniem ekonomicznym obszaru, w efekcie czego ma dojść do poprawy sytuacji gospodarczej na terenie powiatu tureckiego. Głównym elementem projektu będzie przygotowanie wspólnych dokumentów strategicznych i sektorowych (strategii rozwoju gospodarczego, koncepcji zagospodarowania przestrzennego, studium komunikacyjnego, strategii marki i produktu turystycznego, dokumentacji związanej z powołaniem funduszu poręczeń kredytowych oraz funduszu pożyczkowego dla podmiotów gospodarczych) oraz dokumentów planistycznych i technicznych – po to, aby uzyskać wiedzę, jakie konkretne działania należy podjąć, aby doprowadzić do poprawy sytuacji gospodarczej na terenie obszaru funkcjonalnego oraz zyskać dokumenty, które będą podstawą do wnioskowania o środki na realizację konkretnych przedsięwzięć rozwojowych. Projekt dofinansowany jest z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Inaugurację projektu poprowadzi Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich. Konferencja odbywać się będzie w czterech panelach dyskusyjnych. Pierwszy to omówienie projektu „Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju gospodarczego gmin powiatu tureckiego”, drugi to „Szanse rozwoju Turku i powiatu tureckiego w perspektywie krajowych i wojewódzkich dokumentów strategicznych oraz programów unijnych w latach 2014-2020”, kolejny to „Przemysł paliwowo-energetyczny i przedsiębiorczość – perspektywy lokalnego rozwoju różnych gałęzi gospodarki”, a ostatni blok tematyczny to „Społeczno-gospodarcze szanse i zagrożenia dla rozwoju „tureckiego obszaru funkcjonalnego”. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Paweł Orłowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Tomasz Sadzyński – Prezes Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. oraz Janusz Szewczuk – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Gmin.