zmdt 20140410 1531133178

Do Szkoły Podstawowej nr 5 im. Unicef w Turku ponownie zawitali goście z partnerskiego miasta Wiesmoor. Tym razem przyjechali uczniowie z grupy teatralnej wraz z opiekunami. Rozmowy na temat takiej wizyty prowadzone były od dawna. Zespół teatralny Fuks miał zaszczyt już dwukrotnie – w latach 2005 i 2012 – wystąpić podczas obchodów Święta Kwiatów w Wiesmoor i został tam ciepło przyjęty przez gospodarzy.

Od 3 do 8 kwietnia 2014 r. niemieckie dzieci były przyjmowane przez Turkowskie rodziny, gdzie znalazły bardzo dobrą opiekę i ciepło, a wolny czas wypełniony został ciekawymi propozycjami.

Wizyta była krótka, ale bogata w wydarzenia. W piątek i sobotę niemieccy młodzi aktorzy i zespół teatralny Fuks uczestniczyli w warsztatach teatralnych przeprowadzonych przez Marię Szczepaniak przy pomocy nauczyciela języka niemieckiego, Elżbiety Pacześnej. Dzieci świetnie radziły sobie podczas zajęć, wiele radości sprawiły im ćwiczenia w opanowaniu przestrzeni, improwizacji, a także emisji głosu. Razem rozwiązywały zadania aktorskie, wymieniały doświadczenia, a bariera językowa nie stanowiła problemu.

Nie zabrakło również atrakcji turystycznych, czyli obowiązkowo był pobyt na basenie w Uniejowie, zwiedzanie Turku, wizyta w muzeum i Kościele NSPJ. Niezapomniane wrażenia pozostawiła wyprawa do Kopalni Soli w Kłodawie.

Dzieci niemieckie i ich opiekunowie bardzo dziękowali wszystkim za tak miłe i serdeczne przyjęcie. Szkoda tylko, że tych sześć dni tak szybko minęło i tak piękna przygoda szybko się skończyła. Pozostaje mieć nadzieję, że dzieci o sobie nie zapomną i pozostaną w kontakcie listowym czy mailowym. Część dzieci polskich jedzie w maju na wymianę do Niemiec, więc zawarte znajomości i przyjaźnie znów odżyją.