turek w rozbudowie 20140416 1068197334

Nowe ulice, nowe chodniki, nowe ścieżki rowerowe. W Turku, wraz z nadejściem wiosny, pełną parą ruszyły inwestycje drogowe. Miasto wyda na nie kilka milionów złotych, a mieszkańcy będą się cieszyli efektami prac jeszcze w tym roku.

Z zakończonych robót już cieszą się mieszkańcy osiedla Dobrskiego, a dokładnie posesji przy ulicach Jaśminowej i Różanej. Od pewnego czasu do ich domów prowadzą wygodne i bezpieczne ulice i chodniki. Dodatkowo na ulicach tych wykonano zatoczki, wjazdy do posesji oraz odwodnienie. Dzięki temu ten obszar osiedla zyskał zupełnie nowe oblicze, a mieszkańcy nie muszą się już martwić błotem przed domami. Podobny zakres prac przeprowadzono na łączniku między obiema ulicami. Koszt tych prac wyniósł ponad 1,1 mln złotych.

Wśród inwestycji rozpoczętych ogromne znaczenie dla mieszkańców Turku, ale również przejezdnych ma remont ulicy Uniejowskiej, który przeprowadzi zarządca tej drogi, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Pracami drogowymi, które ruszą już za kilka tygodni, objętych będzie ponad 1000 metrów ulicy. Wykonana tam zostanie nowa nawierzchnia, pojawią się także chodniki i ścieżki rowerowe, wykonawca przebuduje też 3 skrzyżowania. W tej chwili w pasie drogowym ul. Uniejowskiej trwa budowa kanalizacji deszczowej oraz budowa i remont kanalizacji sanitarnej oraz wodociągu. Tę inwestycję, kosztem około 2 mln zł, realizuje turkowskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Z kolei remont ulicy kosztować będzie blisko 5 mln zł. Inwestycja powinna być gotowa pod koniec lata.

Roboty ruszyły także na osiedlu przy ul. Górniczej. Pracami objętych będzie tam prawie 400 metrów ulic wewnętrznych. Pojawi się na nich nawierzchnia z kostki brukowej, będą nowe wjazdy do posesji i chodniki, także z kostki. Wykonawca ma zadbać także o zieleń drogową. Prace powinny się zakończyć w listopadzie, a kosztować będą niecały milion złotych.

Jedną z najważniejszych rozpoczętych w tym roku inwestycji drogowych Miasta Turek jest budowa odcinka łączącego ul. Zdrojki Lewe z Aleją Jana Pawła II, który stanie się swoistą obwodnicą cmentarza. Ulica ta będzie miała ogromne znaczenie dla miasta i bardzo ułatwi poruszanie się w tym obszarze. Skończą się na przykład kłopoty z przejechaniem między cmentarzami podczas świąt czy pogrzebów, bo kierowcy będą mogli pojechać inną, alternatywną trasą. Ulica ta będzie miała 839 metrów i na całej tej długości towarzyszyć jej będzie chodnik ze ścieżką rowerową. Koszt tej inwestycji wyniesie około 2,2 mln zł, ale miasto zapłaci tylko połowę tej kwoty, bo na resztę władze Turku zdobyły rządowe dofinansowanie.

W tym roku nowe oblicze zyska także ul. 650-lecia, której przebudowa właśnie się rozpoczęła. W ramach prac na półkilometrowym odcinku asfalt zostanie zastąpiony kostką betonową w kolorze grafitowym. Z tego samego materiału wykonane będą nowe parkingi, chodniki (w kolorze żółtym) i wjazdy do posesji (w kolorze szarym). Przebudowane zostaną także odwodnienie oraz częściowo oświetlenie. Zakres robót obejmuje także wycinkę drzew i nasadzenie nowych. Inwestycja powinna się zakończyć do 15 listopada tego roku.

Kolejną prowadzoną inwestycją w Turku jest modernizacja ulicy i chodników na os. Wyzwolenia, na wprost sklepu Lidl.

A w planach są już kolejne inwestycje drogowe. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na przebudowę kolejnych odcinków ulic i chodników na os. Wyzwolenia oraz budowę ul. Różyckiego na Zdrojkach wraz z kanalizacją deszczową. Przebudowana zostanie także ulica łącząca ul. POW z ul. Smorawińskiego. Władze Turku przygotowują się także do rozbudowy sieci dróg na terenie Tureckiej Strefy Inwestycyjnej. Chodzi o budowę 4 odcinków ulic o łącznej długości 1300 m. Wraz z ulicami powstaną tam m.in. chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie, kanalizacja deszczowa.