Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

nagrody w konkursie architektonicznym wrczone 20140423 1950363274
Teatr letni nad stawem w parku, zalesienie placu Wojska Polskiego, fontanny na placu Sienkiewicza czy oryginalny budynek toalety miejskiej. Między innymi takie pomysły pojawiły się w pracach nagrodzonych w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie koncepcji przedsięwzięcia publicznego pn. „Przekształcenie i renowacja centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku". Konkurs uroczyście rozstrzygnięto wczoraj (22 kwietnia) w Muzeum Miasta Turku, gdzie równocześnie otwarto wystawę pokonkursowych prac.


Na rozstrzygnięciu konkursu pojawiło się kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele władz miasta, urzędnicy, architekci, radni oraz mieszkańcy. Po odczytaniu werdyktu sądu konkursowego nagrody przedstawicielom biur projektowych wręczył Burmistrz Zdzisław Czapla.

Na konkurs napłynęło 14 prac, jednak 7 z nich odrzucono z powodu nie spełnienia warunków. Pozostałe opracowania poddano ocenie merytorycznej, ale okazało się, że żadna w pełni nie odpowiada oczekiwaniom sformułowanym w warunkach konkursu, w tym preferencjom mieszkańców miasta wypracowanym podczas ubiegłorocznych warsztatów. Dlatego sąd konkursowy nie wskazał żadnej pracy do pierwszej i drugiej nagrody, przyznano natomiast trzy równorzędne nagrody trzecie.

W uzasadnieniu swej decyzji sąd konkursowy stwierdził, że prawie wszystkie nadesłane prace były interesujące, świeże i ciekawe, jednak odpowiadały jedynie na część zadań projektowych konkursu. Architekci koncentrowali się na niektórych aspektach przedsięwzięcia (np. wygląd placów, uliczna galanteria), a zupełnie pominęli inne (np. uwarunkowania historyczne, zachowanie części istniejącej zieleni, organizacja ruchu samochodów). W związku z tym żadna z prac nie uzyskała więcej niż połowy punktów przewidzianych regulaminem.

Najwyżej oceniono koncepcję Biura Studiów i Projektów Barbary Śreniawy z Bytomia. Zdaniem sądu praca ta wyróżnia się wyrazistością i spójnością koncepcji, nawiązaniem do stylistyki kojarzonej z pracami Józefa Mehoffera oraz przewiduje interesujące rozwiązania np. dla budynku toalety i krajobrazu parku, jednak proponowane elementy galanterii i mebli ulicznych uznane zostały za przesadnie wystylizowane i niepraktyczne, a rozwiązania przewidziane dla parku wręcz za kontrowersyjne.

W innej z nagrodzonych prac – autorstwa Pracowni Projektowej Roman Plich z Rychwała – w ocenie sądu na uwagę zasługują zwłaszcza kształty fontanny i teatru letniego, uporządkowana koncepcja Placu Wojska Polskiego oraz jego amfiladowego połączenia z Placem Sienkiewicza. Koncepcja trzecia, która powstała w pracowni architekta Jakuba Botwiny z Warszawy, uznanie w oczach sądu zyskała za nieszablonowe koncepcje przekształceń parku.

W związku z brakiem prac całościowo spełniających warunki konkursu, a zatem mogących służyć jako podstawa do organizacji przetargu na przygotowanie dokumentacji przebudowy placów Sienkiewicza i Wojska Polskiego wraz z ich otoczeniem, narodzone w konkursie pracownie projektowe zostaną zaproszone do uczestnictwa w tzw. dialogu technicznym. Jego celem będzie przygotowanie przetargu ograniczonego na wyłonienie pracowni, która przygotuje uszczegółowioną koncepcje i dokumentację dla przedsięwzięcia. W rozmowach tych będą mogli uczestniczyć mieszkańcy miasta.

W drugiej części uroczystości odbyła się prelekcja Makarego Górzyńskiego, autora wydanej właśnie kolejnej części książki pt. „Zabytki miasta Turku i Powiatu Tureckiego", tym razem poświęconej architekturze i sztuce sakralnej.

{joomplucat:565 limit=11|columns=6}