Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

IMG 1283

Miasto Turek nagrodzone zostało tytułem „Lider Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią" w konkursie organizowanym przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Gospodarkę przestrzenną Turku oceniono najwyżej wśród miast powiatowych w Polsce, co potwierdza, że prowadzona od lat polityka przestrzenna w najwyższym stopniu przyczynia się do rozwoju naszego miasta.

Konkurs „Lider Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią" organizowany był po raz pierwszy przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Związek Miast Polskich. Udział miast w konkursie był bezpłatny. Celem przedsięwzięcia jest identyfikacja i promocja miast dbających o zasadę zrównoważonego rozwoju w gospodarowaniu przestrzenią, kreowanie pozytywnego wizerunku władz samorządowych dbających o zrównoważone planowanie rozwoju przestrzennego, co zwiększa atrakcyjność miasta dla mieszkańców i inwestorów. Konkurs miał na celu również zidentyfikowanie miast dbających o zasadę zrównoważonego rozwoju w gospodarowaniu przestrzenią i o zrównoważone planowanie przestrzenne.

Kapituła konkursu składała się wyłącznie z autorytetów i ekspertów świata nauki, praktyków i teoretyków gospodarki przestrzennej. Przewodniczącą była prof. dr hab. Krystyna Pawłowska, zaś pozostałymi członkami kapituły byli m.in.: prof. dr hab. Barbara Szulczewska, prof. dr hab. Iwona Jażdżewska, prof. dr hab. Tadeusz Markowski, prof. Hubert Izdebski, prof. Sławomir Gzell i dr hab. inż. Piotr Lorens.

Miasto Turek w konkursie wystartowało w kategorii miast powiatowych, w której poza nami w finale znaleźli się: Bolesławiec, Chojnice, Głogów, Inowrocław, Krasnystaw, Lubliniec, Namysłów, Płońsk, Przasnysz, Puławy, Sieradz i Zduńska Wola. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w Wejherowie, podczas trwającego tutaj w dniach 25-26 września 2014 r. XII Kongresu Miast Polskich. Przedstawiciele kapituły podkreślali, że konkurs jest nowatorski, gdyż w skali kraju nikt jeszcze nie badał miast pod kątem logistyki planowania i prowadzonej polityki rozwoju przestrzennego. Zaś miasta uhonorowane tytułem „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią" w sposób mądry i zrównoważony gospodarują przestrzenią, przez co zwiększają swoją atrakcyjność dla inwestorów oraz racjonalnie podnoszą standard życia mieszkańców.

Kapituła uhonorowała po jednym samorządzie w kategoriach: miasta wojewódzkie, inne miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie. Wśród miast powiatowych najwyżej oceniony został Turek. Nagrodę otrzymaliśmy za racjonalną politykę przestrzenną, która, w sposób oszczędny i przemyślany, prowadzi do poszanowania najcenniejszego zasobu miasta, jakim jest przestrzeń.

Miasto przez dwa lata może używać nazwy i logo „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią". Przyznany naszemu miastu tytuł jest nagrodą za konsekwentną realizację planów przestrzennych przez burmistrza Zdzisława Czapli z udziałem Biura Gospodarki Przestrzennej pod kierownictwem Barbary Kucharskiej.

IMG 1285

 

IMG 1295