dyskutowali o seniorach 4 20141016 1485436536

W 2014 roku Fundacja Altum wraz z Regionalnym Obserwatorium Kultury UAM realizuje projekt badawczy „Osoby w wieku 50+ a rozwój kapitału społecznego. Diagnoza i ewaluacja wielkopolskich inicjatyw kulturalnych", który zdobył dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu, Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, Instytutem Kulturoznawstwa UAM oraz kilkudziesięcioma partnerami regionalnymi z całej Wielkopolski, wśród których znalazła się także Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka z Turku.

Istotą projektu jest dokonanie diagnozy i ewaluacji inicjatyw społeczno-kulturalnych angażujących do uczestnictwa osoby w wieku 50+. Polem działań objęte jest całe województwo wielkopolskie. Badania złożone są zarówno z metod ilościowych (ankiet kierowanych do instytucji kultury, senioralnych, pomocy społecznej i organizacji pozarządowych) jak i jakościowych (zogniskowanych wywiadów grupowych - paneli dyskusyjnych w każdym powiecie, indywidualnych wywiadów pogłębionych oraz badań terenowych - obserwacji wraz z dokumentacją fotograficzną).

Rezultatem projektu będzie ogólnodostępny i kompleksowy raport wraz z rekomendacjami oraz bazą miejsc i inicjatyw dla seniorów, mającymi posłużyć jako użyteczne narzędzie dla podmiotów (instytucji publicznych, samorządów i organizacji pozarządowych) odpowiedzialnych za prowadzenie polityki kulturalnej i społecznej. Baza będzie również źródłem informacji dla samych seniorów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku włączyła się jako partner do projektu i zorganizowała jeden z etapów badawczych - panel dyskusyjny w postaci zogniskowanego wywiadu grupowego. Spotkanie odbyło się w Sali konferencyjnej biblioteki, 3 października. Do dyskusji zaproszono przedstawicieli środowisk społecznych, opinio- i kulturotwórczych w powiecie turkowskim (m.in. dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury, pomocy społecznej, III sektora zajmujący się kulturą czy działaniami z osobami starszymi, aktywna młodzież, aktywni seniorzy, społecznicy, osoby w samorządzie terytorialnym lokalni dziennikarze. Tematem moderowanego panelu dyskusyjnego była problematyka związana m.in. z barierami i aktywnością osób starszych w działaniach społeczno-kulturalnych, wizerunkiem seniorów, ich rolą w dzisiejszym społeczeństwie czy budowaniem kapitału społecznego w oparciu o inicjatywy międzygeneracyjne.

Pragniemy, by nasze badania stały się elementem dyskusji o znaczeniu i roli osób starszych w naszym społeczeństwie. Projekt ma propagować idee budowania kapitału społecznego w oparciu o doświadczenia różnych pokoleń, aktywności osób starszych i międzypokoleniowej wymiany wartości. Naszym celem jest również ułatwienie, różnym grupom społecznym, dostępu do informacji o miejscach i inicjatywach kierowanych do seniorów.

Pełna lista partnerów regionalnych oraz szczegółowe informacje o projekcie znajdują się pod adresami: www.fundacja-altum.pl oraz www.rok.amu.edu.pl
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Jarocin, Miasta Poznania.