by senior by bezpieczny 2 20141017 1655707062

W Domu Strażaka w Turku odbyło się spotkanie z udziałem osób starszych pn: „Bezpieczny senior". Akcja skierowana jest do osób starszych, które z racji wieku, ale także i tzw. „dobrego serca" często padają ofiarami przestępstw.

Przybyłych na spotkanie kilkudziesięciu seniorów powitał Zdzisław Czapla, Burmistrz Miasta Turku wraz z mł. insp. Grzegorzem Gibaszkiem, Komendantem Powiatowym Policji oraz Państwowym Inspektorem Sanitarnym, Alfredem Rajczykiem. Na spotkaniu omówiono aspekty związane z bezpieczeństwem osób starszych. Dyrektor Alfred Rajczyk przedstawił seniorom zagrożenia związane z grzybobraniem. Omówił także choroby, które mogą dotknąć osoby starsze, a jednocześnie zachęcał do szczepień przeciwko niektórym z nich, aby uniknąć powikłań, które są szczególnie niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku.

W kolejnej części spotkania asp. sztab. Piotr Kąciak zapoznał zebranych ze sposobami działania sprawców oszustw, wykorzystujących metodę na tzw. „wnuczka". Przekazał także seniorom wiadomości jak nie stać się ofiarą takich przestępstwa, a także zwrócił uwagę na zagrożenia występujące w miejscach publicznych oraz ruchu drogowym. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli wiele pytań z zakresu omawianych zagadnień, szczególnie interesowały ich przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych i rowerzystów.

Na zakończeni seniorzy otrzymali specjalnie przygotowane dla nich ulotki oraz broszurę „Poradnik bezpiecznego seniora". Warto dodać, że planowane są kolejne spotkania z seniorami, natomiast przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Turku prowadzone będą dla tych osób ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy.

Akcja „Bezpieczny senior" jest elementem projektu „Turek – miasto bezpieczne", realizowanego i finansowanego w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej".