instalacja 1 20141020 1755740564

Niezwykła, mocna, wzruszająca, wspaniała – tak opisują „Instalację 1938-1945 Historia Prawdziwa" ci, którzy oglądali ją w siedzibie Stowarzyszenia Przystań przy ul. Browarnej 13 w Turku. Przez dwie niedziele, 12 i 19 października 2014 r. można było przeżywać dramat wojenny. Przedsięwzięcie dofinansowane było przez Gminę Miejską Turek.

W ramach dotacji dla stowarzyszeń, Stowarzyszenie Przystań otrzymało dotację w wysokości 3.200 zł na realizację instalacji wizualno-przestrzennej „Historia Prawdziwa", mającej upamiętnić 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej. W przedsięwzięcie zaangażowało się dziesiątki młodych ludzi, pod dowództwem Jacka Sulkowskiego. Kompletowanie aktorów dramatu rozpoczęło się w lipcu. Jak okazało się 12 października podczas premiery, wybór aktorów, scenariusz przedsięwzięcia, scenografia, kostiumy i wszystkie inne elementy instalacji, dały wspaniały efekt.
W ciągu tygodnia po premierze Instalację 1938-1945 odwiedzali uczniowie turkowskich szkół: zarówno podstawowych i gimnazjów, jak i szkół ponadgimnazjalnych. Dla wszystkich była to lekcja historii, dużo ciekawsza od tradycyjnej. W trakcie wizyty w „Przystani" można było zakupić różne gadżety pamiątkowe, jednocześnie wspierając tym modernizację Młodzieżowego Klubu Kultury Stowarzyszenia „Przystań". W minioną niedzielę, 19 października, wiele takich instalacyjnych gadżetów zakupił burmistrz Zdzisław Czapla.
-Stowarzyszenie „Przystań" z młodzieżą i dziećmi wykonało doskonałą pracę. Warto ich wspierać – mówi burmistrz Zdzisław Czapla.
Organizatorem „Instalacji 1938-1945 Historia Prawdziwa" było Stowarzyszenie „Przystań", przy dofinansowaniu Gminy Miejskiej Turek. Współorganizatorami byli: Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Szkoła Muzyczna I stopnia im. W. Lutosławskiego w Turku, I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Turku.