Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

nasze pierwsze powstanie narodowe 20141022 1094805650

W tym roku przypada 220. rocznica Powstania Kościuszkowskiego - jedynego z naszych zrywów niepodległościowych, który jest określany nazwiskiem swego przywódcy. Tadeusz Kościuszko miał bowiem tak ogromny wpływ na wybuch i przebieg Insurekcji, że kiedy 10 października 1794 r., w starciu pod Maciejowicami, dostał się do niewoli rosyjskiej - oznaczało to de facto przegraną całej sprawy.

Tadeusz Kościuszki jest również patronem naszego, turkowskiego liceum, dlatego też właśnie Jemu poświęcona jest nowa wystawa czasowa w muzeum, pt. „Tadeusz Kościuszko - w kręgu tradycji ludowej i narodowej".

Pokazuje ona wszystkie aspekty powstania - postać Naczelnika, słynną przysięgę na rynku krakowskim, Uniwersał Połaniecki, przebieg walk, Bitwę Racławicką, szarże kosynierów, przegraną zrywu, której następstwem było zniknięcie Polski z mapy Europy i wreszcie znaczenie Insurekcji dla polskiej świadomości narodowej.

Gość ekspozycji zobaczy oryginalne dokumenty (na papierze czerpanym) z 1794 r. i powstańcze bilety skarbowe - o nominale 4, 5, 10 i 100 złotych. Poznamy również okoliczności narodzin słynnej „Panoramy Racławickiej" namalowanej na setną rocznicę Insurekcji przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka.

Wystawa w kwietniu tego roku gościła w Sejmie RP, w Muzeum Miast Turku jest dostępna dla zwiedzających od 20 października 2014r., a na uroczysty wernisaż wzbogacony o prezentację multimedialną muzeum zaprasza w najbliższy piątek, 24 października, o godzinie 17.30.

{joomplucat:778 limit=5|columns=5}