zapony znicze pamici 8 20141029 1767134176

„Zapal znicz pamięci" to ogólnopolska akcja zainaugurowana przez Polskie Radio, mająca na celu upamiętnienie Polaków zamordowanych przez Niemców na początku II wojny światowej. Od dwóch lat w tę akcję włączają się szkoły podstawowe i gimnazja z naszego miasta.

Akcja „Zapal znicz pamięci" w całej Polsce odbywała się 26 października. Tego dnia w samo południa zapalano znicze w miejscach upamiętniających polskie ofiary początku II wojny światowej. Podobnie było też w Turku.

Dla uczniów klasy 5 e oraz samorządu uczniowskiego z opiekunami, rodzicami i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, akcja stała się okazją do zorganizowania rajdu rowerowego „Szlakiem nekropolii tureckich". Rajd ruszył spod pomnika nauczycieli pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej, gdzie zapalono „Znicze pamięci". W dalszej części uczestnicy rajdu odwiedzili cmentarze żydowski i choleryczny, mogiłę leśną oddziału partyzanckiego „Groźnego". Na zakończenie rajdu odbyło się ognisko u źródła rzeki Topiec – dopływu Warty. Wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w rajdzie, który okazał się być piękną lekcją historii, na której nauczycielem był Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum Miasta Turku.

Z kolei grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku, w samo południe 26 października zapaliła „Znicz pamięci" bohaterów z zachodnich kresów II Rzeczypospolitej, którzy w latach II Wojny Światowej przypłacili swoim życiem za postawę życiową. Ponadto „Znicz pamięci" od uczniów „Czwórki" zapłonął również przy pomniku „Nigdy więcej wojny" oraz przed popiersiem patrona szkoły, gen. Mieczysława Smorawińskiego.

Pod pomnikiem „Nigdy więcej wojny" „Znicz pamięci" zapalili również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku. Wraz ze swoimi nauczycielkami historii uczniowie „Piątki" wyruszyli również pod kino TUR, gdzie dawniej znajdowała się synagoga żydowska, zniszczona przez Niemców podczas II wojny światowej. Tutaj zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi synagogę.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Turku z nauczycielkami, pod pomnikiem ofiar II wojny światowej, upamiętniającym egzekucje miejscowej ludności we wrześniu 1939 r. i na miejscowym cmentarzu pod pomnikiem pomordowanych w okresie II wojny światowej, zapalili swoje „Znicze pamięci".
Również gimnazjaliści z „Dwójki" włączyli się w akcję „Zapal znicz pamięci". W samo południe wraz uczniami innych szkół spotkali się przy pomniku „Nigdy więcej wojny", gdzie zapalili swój „Znicz pamięci". Drugi znicz gimnazjaliści zapalili przy tablicach umieszczonych na ścianie kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, oddając cześć pamięci naszych rodaków.

Wraz z uczniami swoje „Znicze pamięci" zapalili również przedstawiciele władz miasta, z burmistrzem Zdzisławem Czaplą na czele.