uniejowska jak nowa 5 20141030 1859849361

Zakończyła się przebudowa drogi krajowej nr 72 w Turku, tj. ulicy Uniejowskiej, na ponad kilometrowym odcinku. Inwestycja, realizowana wspólnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i Miasto Turek, kosztowała blisko 7,5 mln złotych.

Głównym wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A. w Kaliszu, na rzecz którego pracowało kilka firm podwykonawców. Przekazanie placu budowy miało miejsce 22 kwietnia 2014 r., już tydzień później rozpoczęły się prace budowlane. Remontowana długość odcinka ul. Uniejowskiej to 1,04 km, natomiast długość faktyczna po wliczeniu dróg podporządkowanych to 1,6 km. Zużyto na ten cel 12 080 metrów kwadratowych masy asfaltowej, w dwóch warstwach: 3 cm warstwy ścieralnej cichej i 9 cm warstwy wiążącej. Ponadto położonej zostało 9 835 metrów kwadratowych nawierzchni z kostki brukowej betonowej.
Zakres prac na ul. Uniejowskiej obejmował: poszerzenie szerokości jezdni, nowe krawężniki na całej długości odcinka, nowe wpusty i przykanaliki, usunięcie kolizji telekomunikacyjnych i energetycznych, przebudowa oświetlenia, nową sygnalizację świetlną, nowe warstwy nawierzchni, nowe urządzenia BRD – bariery segmentowe, roboty mostowe – wydłużone obustronnie przepusty, nowe oznakowanie pionowe i poziome, budowę wysp kanalizujących ruch oraz budowę chodników obustronne na całej długości odcinka. W efekcie szerokość jezdni zwiększyła się z 6-7,3 m do 8-11 m na różnych odcinkach. Poprzednio ul. Uniejowska posiadała przekrój półuliczny z krawężnikami z lewej strony. Obecnie zyskała przekrój uliczny, z chodnikami po obu stronach, zaś od skrzyżowania z ul. Andersa powstała ścieżka pieszo-rowerowa o szerokości 4 m.
W ramach inwestycji kanalizację deszczową, sanitarną i miejscami sieć wodociągową wykonywało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku. Ta część prac kosztowała miasto blisko 2,9 mln złotych. Zaś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokryła koszt w wysokości ponad 4,5 mln złotych.
W środę, 29 października 2014 r. przeprowadzony został odbiór przebudowanej ul. Uniejowskiej. W spotkaniu wzięli udział inwestorzy, tj. Danuta Baranowska ze strony GDDKiA i burmistrz Zdzisław Czapla, oraz wykonawcy, podwykonawcy, projektanci, inspektorzy nadzoru różnych branż. Warto dodać, że kierownikiem budowy była Katarzyna Górska, która została mocno wyróżniona jako super szef budowy. Gratulacje od GDDKiA za tempo prac i profesjonalizm spłynęły również do Mirosława Wypióra, prezesa PGKiM Sp. z o.o.
-Wjazd do Turku był brzydki, z utęsknieniem czekaliśmy na remont tej drogi. Dobrze, że udało się ją wyremontować, zyskując na szerokości, zwiększając bezpieczeństwo kierujących i pieszych – powiedział burmistrz Zdzisław Czapla.