IMG 1988

W miniony czwartek, 30 października 2014 r., swoją 2-letnią pracę podsumował Turecki Inkubator Przedsiębiorczości. Przy okazji spotkania z dziennikarzami burmistrz Zdzisław Czapla wręczył właścicielom firmy YEGO Design Sp. z o.o. certyfikat firmy inkubowanej.

Turecki Inkubator Przedsiębiorczości uruchomiony został 16 listopada 2012 roku. W pierwszym okresie działalności w roku 2012 w ramach Inkubatora funkcjonowało osiem podmiotów gospodarczych (1 wirtualne biuro, 3 firmy inkubowane, 3 firmy strategiczne, 1 firma komercyjna). Już rok później ilość podmiotów gospodarczych działających w Inkubatorze zwiększyła się do 33. Obecnie działa tutaj 39 podmiotów gospodarczych (5 wirtualnych biur, 22 firmy inkubowane, 6 firm strategicznych i 7 firm komercyjnych), zatrudniających łącznie 94 osoby. Są to firmy różnych branż, często ze sobą kooperujące. W inkubatorze nie ma już miejsca na ulokowanie kolejnych firm, zaś cała inwestycja zaczyna się bilansować.

W latach 2012-2014 Turecki Inkubator Przedsiębiorczości świadczył dla przedsiębiorców usługi obejmujące wynajem powierzchni w celu prowadzenia działalności gospodarczej, wynajem sprzętu technicznego i laboratoryjnego, udostępnianie sali szkoleniowej i konferencyjnej, usługi informacyjne z zakresu rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej, usługi doradcze i szkoleniowe oraz elastyczne rozwiązania dla przedsiębiorców – Wirtualne Biuro i Biuro na Godziny. Pomoc de minimis (pomoc udzielana przedsiębiorstwom przez podmioty publiczne) udzielona przez Gminę Miejską Turek za pośrednictwem Tureckiego Inkubatora Przedsiębiorczości we wspomnianym okresie czasu wyniosła 422 248,60 zł.

Funkcjonujące w ramach Inkubatora, Centrum Obsługi Inwestora zajmuje się kompleksowym wspieraniem przedsiębiorców w procesie planowania inwestycji w Tureckiej Strefie Inwestycyjnej. Zakres działań COI obejmuje między innymi wskazanie lokalizacji z wymaganym uzbrojeniem, przedstawienie zasad funkcjonowania TSI, omówienie warunków prowadzenia działalności w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. COI aktywnie współpracuje z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz COI przy Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Wielkopolski. W bazach wszystkich wymienionych instytucji znajdują się oferty turkowskich terenów inwestycyjnych.

Podsumowanie pracy stało się okazją do wyróżnienia firmy YEGO Design Sp. z o.o., której prezesem jest Urszula Jablonski. Firma ta jako jedna z pierwszych 2 lata temu ulokowała się w TIP. Aktualnie opuściła Inkubator, z uwagi na dużą powierzchnię działalności (ok. 3.500 metrów kwadratowych) oraz blisko 100 osób zatrudnionych. Niemniej pomoc, jaką uzyskała w pierwszym okresie działalności była największym wsparciem i pomocą.

-Tutaj zawieraliśmy pierwsze kontrakty, tutaj zaczęliśmy realizować nasze pomysły. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc ze strony pracowników biura inkubatora – mówi Urszula Jablonski, prezes YEGO Design, firmy zajmującej się produkcją wyrobów z tkanin do domu i ogrodu.

IMG 1982

IMG 1989