papiezidzieci 5 20141117 1721697272

W sobotnie przedpołudnie, 15 listopada w Niepublicznym Przedszkolu „Magiczna Chatka” w Turku odbyła się niecodzienna uroczystość. Był to Finał II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod tytułem „Papież Franciszek w oczach dzieci”.

Na konkurs napłynęło 260 prac przygotowanych przez dzieci w wieku od 3 do 6 lat z przedszkoli samorządowych, prywatnych i katolickich z całej Polski. W nadesłanych pracach dzieci przestawiły postać Papieża Franciszka. Jury pod przewodnictwem dr Anny Sobczyk z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, podkreśliło bardzo wysoki poziom nadesłanych prac plastycznych, a do ścisłego finału wybrało dziesięć, biorąc pod uwagę oryginalność podejścia do tematu, ciekawe rozwiązania formalne (kolorystyczne i kompozycyjne), wykorzystanie różnych środków wyrazu plastycznego (plama, kreska) oraz ekspresję. W szczególny sposób jury zwróciło uwagę na wychwycenie i ujęcie cech charakterystycznych dla Ojca Świętego, Papieża Franciszka.

Uroczystość finałowa zgromadziła laureatów, ich rodziny, przedstawicieli władz samorządowych, a także duchowieństwo i media. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Martyna Bartosik, lat 6 - Przedszkole w Przykonie, Anna Kędziora, lat 3 - Niepubliczne Przedszkole „ Magiczna Chatka” w Turku, Alicja Grabowska, lat 5 - Niepubliczne Przedszkole „Magiczna Chatka” w Turku, Katarzyna Rosiak, lat 6 - Przedszkole Samorządowe nr 3 „Bajkowe Przedszkole” w Turku, Natalia Flaszak, lat 5 - Katolickie Przedszkole Parafialne w Łodzi, Aleksandra Ojczyk, lat 3 - Przedszkole nr 42 Sióstr Urszulanek UR w Krakowie, Natalia Janiak, lat 6 - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej, Oddział w Piekarach. Trzecia nagroda przypadła Oliwii Owczarek, lat 5 - Publiczne Przedszkole nr 27 „Radość” w Kaliszu, drugą nagrodę otrzymała Hanna Chmielewska, lat 6 - Przedszkole w Bukowie Namysłów. Zwyciężczynią konkursu została Dominika Szulc, lat 5 - Niepubliczne Przedszkole „Magiczna Chatka” w Turku.

Wyróżnieni i laureatka III miejsca otrzymali nagrody książkowe, a laureaci dwóch najwyższych nagród tablety ufundowane przez starostę i burmistrza miasta Turku. Szczególną nagrodą dla wszystkich dziesięciorga laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci” są różańce pobłogosławione przez samego papieża Franciszka. Organizatorem konkursu była Rada Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Turku.