wariacje 4 20141117 1428322157

Gimnazjum nr 1 i Muzeum Miasta Turek w dniach od 4 do 11 listopada 2014 r. gościły w swoich murach grupę młodzieży ukraińskiej. Wizyta uczniów możliwa była dzięki wspólnie realizowanemu projektowi „Polsko-dunajowieckie wariacje inspirowane mistrzem Mehofferem”, którego głównym sponsorem było Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, zaś projekt przygotował Urząd Miejski w Turku.

Celem projektu było zorganizowanie spotkania uzdolnionej plastycznie młodzieży z Turku i Dunajowiec, umożliwiającego wzajemne poznanie swoich kultur oraz rozwój artystycznych zainteresowań i umiejętności jego uczestników. Ideą przewodnią większości podejmowanych działań młodzieży była twórczości Józefa Mehoffera, która stanowi dziedzictwo kulturowe regionu tureckiego. Jednak to co stało się największym walorem przyjazdu uczniów z Dunajowiec to integracja i poznanie odmiennej kultury, języka i realiów życia rówieśników oraz podjęcie działań w kierunku nawiązania współpracy Gimnazjum nr 1 ze szkołą ukraińską.

Dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Dunajowiec z dwiema opiekunkami przyjechała do Turku wieczorem, 4 listopada. Pierwszy dzień realizacji projektu jego autorzy nazwali „Poznajemy siebie”. W budynku muzeum uczniowie ukraińscy zapoznali się z gimnazjalistami z „Jedynki” i wspólnie zwiedzili sale muzealne związane z twórczością Józefa Mehoffera i historią naszego miasta. Następnie uczniowie pojawili się w budynku gimnazjum, gdzie po spotkaniu z Dyrekcją szkoły rozpoczęli wspólne zajęcia: obejrzeli szkołę, zobaczyli prezentację multimedialną o Dunajowieckiej Szkole Ogólnokształcącej I-III Stopnia nr 4, uczestniczyli w warsztatach z geografii i biologii. W godzinach popołudniowych, w związku z tym, że w gimnazjum trwał „Tydzień promocji zdrowia”, grupa polsko-ukraińska przygotowywała kanapki, które zjedzono podczas dyskoteki. Muzyka łączy narody – zdanie to okazało się prawdziwe także w tym przypadku. Młodzież poznała się bliżej, różnymi formami komunikacji werbalnej i niewerbalnej przełamano „pierwsze lody”.

Następnego dnia grupa odwiedziła Urząd Miejski, gdzie spotkała się z Burmistrzem Zdzisławem Czaplą oraz Ewą Muszyńską, Kierownikiem Wydziału Oświaty. Ponieważ był to dzień pt. „Turek pędzlem malowany”, młodzież poznała dzieło J. Mehoffera w turkowskim kościele NSPJ, a następnie każdy wybrał sobie element wystroju świątyni i naszkicował go. Po południu uczniowie bawili się rozwiązując questy i grając w grę wielkoformatową poświęconą historii naszego miasta. Barwny dzień zakończyły warsztaty witrażownictwa.

W piątek, 7 listopada uczestnicy projektu zwiedzili I Liceum Ogólnokształcące, a w gimnazjum Ukraińcy przedstawili prezentację obrazującą historię ich miasta, następnie bawili się na warsztatach z języka polskiego, uczestniczyli w akademii związanej z polskim Świętem Niepodległości. Wzruszającym elementem apelu był moment, gdy opiekunka grupy ukraińskiej opowiadała o walkach, które toczą się dziś na terenie ich ojczyzny o utrzymanie wolności i suwerenności. Dziękowała za wsparcie, choćby duchowe ze strony Polaków. Wyrazem wdzięczności było przekazanie szkole narodowej flagi Ukrainy. W tym samym dniu wcześniej wykonane przez uczniów szkice z kościoła zostały przeniesione na brystol. Przygotowane prace wzięły udział w VIII konkursie „Józef Mehoffer i jego turkowskie dzieło”. Dwie uczestniczki warsztatów malarskich zostały nagrodzone przez jury: Tatiana Magera zajęła I miejsce, a Tatiana Sytor otrzymała wyróżnienie. Cała 20. uczniów wzięła też udział w części teoretycznej konkursu, który został przeprowadzony 8 listopada. Po męczących zmaganiach z mistrzem Mehofferem, w sobotę wieczorem grupa wypoczywała, korzystając z atrakcji turkowskiej krytej pływalni.

W niedzielę,  mimo że większość osób z grupy ukraińskiej to wyznawcy prawosławia, wszyscy pojechali do Lichenia. Zdziwienie budził monumentalizm bazyliki poświęconej tak małemu obrazowi Matki Boskiej. Grupa zobaczyła także kościół św. Doroty oraz licheńską Golgotę. Popołudnie i wieczór młodzież ukraińska spędziła w domach swoich polskich rówieśników.

Poniedziałek był ostatnim wspólnym dniem. Uczniowie spędzili go w Uniejowie. Po dwugodzinnym pobycie w termach poznali historię uniejowskiego zamku i jego ducha, a następnie bawili się przy ognisku w pobliskim lesie. Wieczorem w muzeum podsumowano projekt. Wiele komentarzy i śmiechu wzbudził ponad godzinny film nakręcony podczas realizacji programu. Były upominki i łzy rozstania z polskimi przyjaciółmi.

Koordynatorzy projektu: Beata Grzelka, Izabela Lis i Bartosz Stachowiak oraz opiekunki strony ukraińskiej: Wiktoria Bogucka i Lilia Wróblewska, nie patrząc na przeszłość narodów, lecz ich przyszłość mają nadzieję, że zawiązane kontakty, przyjaźnie zaowocują kolejnym spotkaniem w nadchodzącym roku.