ycie jest pikne 6 20141118 1741658781

Pod takim hasłem zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku spotkania dla młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Celem tychże spotkań jest wspieranie młodzieży w podejmowaniu decyzji: jak realizować swoje plany i marzenia, jak zaplanować przyszłość w sposób skuteczny i efektywny.

Każdy młody człowiek ma swoje marzenia i swoją wizję przyszłości, pragniemy poprzez nasze przedsięwzięcie pomóc je spełnić. To także świetna okazja do rozmowy z profesjonalistami w swojej branży, którzy opowiadają o własnej drodze ku zawodowemu spełnieniu.

Od początku listopada odbyły się cztery spotkania z przedstawicielami różnych zawodów będącymi naszymi lokalnymi profesjonalistami w branży, którą reprezentują. Jako pierwsza z młodzieżą spotkała się Aneta Cruz-Kąciak, rodowita turkowianka, „opowiadaczka świata" ze Stowarzyszenia "Jeden Świat" w Poznaniu. Pani Aneta w niezwykle przyjazny sposób opowiedziała młodzieży z ZST w Turku o swojej drodze zawodowej, o pracy z uchodźcami w Holandii oraz o międzynarodowej współpracy opowiadaczy bajek. Podkreślała również wagę znajomości języków obcych, w tym także niszowych, oraz poznawania ludzi, rozmowy z nimi i częstych kontaktów. Niezwykłym bonusem spotkania była bajka opowiedziana w języku hiszpańskim.

Kolejne spotkanie z cyklu także upłynęło w przyjaznej i serdecznej atmosferze ze Zbigniewem Wodzińskim, lekarzem rodzinnym i medycyny pracy. Młodzież miała okazję dowiedzieć się jaka była jego droga zawodowa - czasy studiów, epoka socjalizmu, w końcu przełom, duże reformy w kraju, kapitalizm i przedsiębiorczość to zagadnienia, jakie starał się przybliżyć nasz gość. Pan Zbigniew namawiał także młodzież do efektywnej nauki, także języków obcych, oraz badania rynku pracy przy wyborze dalszej drogi zawodowej.

"Każdy jest kowalem swojego losu" - to motto, jakie starał się przekazać Zdzisław Czapla, Burmistrz Miasta Turku. Pan Burmistrz w niezwykle interesujący sposób opowiadał swoją drogę zawodową, od czasów liceum poprzez studia, wszystkie szczeble zawodowe w KWB "Adamów" po czasy obecne. Młodzież bardzo interesował rozwój przedsiębiorczości miasta Turek oraz losy kopalni i elektrowni. Ponad godzinna dyskusja i niezwykle dojrzałe pytania ze strony młodych mechatroników kierowane do Burmistrza świadczyć mogą jedynie o ich prawdziwym lokalnym patriotyzmie i zaangażowaniu w sprawy naszej "małej ojczyzny".

W środę (12 listopada 2014 r.) odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu "Życie jest piękne". Tym razem gościem był Wojciech Kowalczyk, członek Kabaretu "Czesuaf". Opowiadał o początkach swojej kariery scenicznej, o próbach, występach, kolegach z kabaretu, ale przede wszystkim starał się skłonić młodych ludzi do pielęgnowania i rozwijania własnych pasji. Spotkanie tak bardzo zaabsorbowało publiczność, że zmieniło swoją formę na warsztatową, znacznie bardziej "wyluzowaną", gdzie oprócz ćwiczeń na koncentrację, cała grupa improwizowała różne scenki. Uczestnicy spotkania mogli poznać tajniki pracy artystów kabareciarzy i przez chwilę wcielić się w ich role. Pan Wojtek w znakomity sposób zintegrował całą grupę i sprawił, że spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.
Organizatorzy w kolejnych latach zamierzają kontynuować inicjatywę, która spotkała się z niezwykłym entuzjazmem, zarówno ze strony młodzieży, jak i lokalnych profesjonalistów.