DSC02845

W dniu 19 grudnia br. zmarła pani dr hab. Ewa Roznerska-Świerczewska, która w latach 2009-2011 związała się z Turkiem wykonując  konserwację i restaurację zabytkowych polichromii autorstwa Józefa Mehoffera w Kościele NSPJ w Turku.

Pani Ewa Roznerska-Świerczewska ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2010 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku konserwatorskiego i pracy "Badanie techniki, technologii i stanu zachowania malowideł ściennych wybranych artystów Młodej Polski na terenie Wielkopolski".

Główne zainteresowania i prace badawcze dr hab. Ewa Roznerskiej-Świerczewskiej dotyczyły problematyki konserwatorskiej malowideł ściennych. Uczestniczyła w pracach badawczych i konserwatorskich przy malowidłach ściennych w wielu kościołach i klasztorach. Wykonała całościowe programy badawcze i konserwatorsko-restauratorskie dla malowideł ściennych i wyposażenia wnętrza dla kościołów: Św. Benona w Broniszewie, NSPJ w Turku, N.P. Marii i Mikołaja Biskupa w Lądzie oraz dla klasztoru Zgromadzenia Salezjańskiego w Lądzie. Wykonała również szereg konserwacji i restauracji ołtarzy, obrazów sztalugowych i rzeźb polichromowanych. Brała udział także w komisjach konserwatorskich dotyczących malowideł ściennych. m.in. podczas ostatniej renowacji Katedry Toruńskiej.

Ponadto występowała z referatami na konferencjach krajowych i zagranicznych, m.in. w Japonii. Była autorką wielu artykułów naukowych związanych z konserwacją malarstwa ściennego. Otrzymywała liczne wyróżnienia i nagrody m.in. za znakomicie wykonane prace konserwatorskie przy zabytkach województwa.

Pani Ewa przeprowadzała także prelekcje podczas odbywającego się w latach 2011-2013 festiwalu „Mehofferowskie Klimaty” w Turku, podczas których wielu mieszkańców naszego miasta miało okazję ją poznać. Była niezwykle utalentowanym fachowcem, ale także ciepłą i otwartą osobą, która z pewnością pozostanie na zawsze w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję z nią współpracować.