USC

KOMUNIKAT 1 marca 2015 r. wchodzi w zycie nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, która wnosi wiele zmian w rejestracji stanu cywilnego. Poniżej najważniejsze z nich.

Sporządzenie aktu urodzenia dziecka

• Zgłoszenie urodzenia musi nastąpić w ciągu 21 dni od dnia urodzenia (gdy dziecko urodziło się żywe) lub 3 dni od dnia urodzenia (gdy dziecko urodziło się martwe). Jeśli w tych terminach rodzice nie zgłoszą dziecka, wówczas kierownik Urzędu Stanu Cywilnego z urzędu sporządzi akt urodzenia, nadając dziecku imię.

• Zgłoszenia urodzenia dokonują: matka lub ojciec dziecka posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, także mający 16 lat i ograniczoną zdolność do czynności prawnych, opiekun lub przedstawiciel ustawowy (jedno z rodziców) matki, która nie ukończyła 16 lat. Zgłoszenia urodzenia można dokonać także przez pełnomocnika.

• Dokumenty konieczne do sporządzenia aktu urodzenia to: dowody osobiste rodziców dziecka, odpis aktu małżeństwa jeżeli nie było zarejestrowane w Turku, lub odpisy aktów urodzenia rodziców, jeśli nie są małżeństwem i urodzili się poza Turkiem. Osoba zgłaszająca urodzenie, jeśli nie jest rodzicem, musi się okazać dowodem osobistym i pełnomocnictwem.

• Nowa ustawa nie zobowiązuje już obywateli do dostarczenia koniecznych do tej pory odpisów aktów stanu cywilnego. Teraz Urząd Stanu Cywilnego będzie miał obowiązek ich sprowadzenia z urzędów, gdzie znajdują się akty. Sprowadzenie odpisów tych aktów będzie trwało od 7 do 10 dni roboczych i wówczas sprawy nie załatwi się podczas jednej wizyty w USC. Może się też zdarzyć, że zostanie przekroczony termin wymagany do sporządzenia aktu urodzenia.

Zawarcie małżeństwa

• Zawarcie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego, wydanie zaświadczeń do ślubu konkordatowego, zaświadczeń do zawarcia małżeństwa za granicą, które to dokumenty wymagają uprzedniego podpisania zapewnień o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, według nowej ustawy nie wymagają, jak do tej pory, przedstawienia stosownych odpisów aktów. Jeśli jednak przyszli małżonkowie zechcą załatwić sprawę w jednym dniu, a są urodzeni poza Turkiem i np. poprzednie małżeństwo zawarli też poza Turkiem, muszą przyjść do USC z odpisami swoich aktów stanu cywilnego. W przeciwnym razie, gdy USC będzie sprowadzał odpisy aktów przyszłych małżonków, konieczne będą co najmniej dwie wizyty w USC i czas do dwóch tygodni, aby sprawę załatwić.

• Ryzykowne też będzie to - co miało czasami miejsce przy obecnie obowiązującej ustawie - czyli zgłaszanie się po zaświadczenie konkordatowe w przeddzień ślubu w kościele, lub w ostanim terminie do podpisania zapewnień do ślubu cywilnego (pełen miesiąc przed wybraną datą ślubu). Może się zdarzyć, że narzeczeni nie otrzymają potrzebnych dokumentów.

• Na załatwienie spraw związanych z rejestracją stanu cywilnego trzeba będzie zarezerwować dużo więcej czasu, niż do tej pory. Stan ten trwać będzie tak długo, aż nie zostanie zasilona aktami stanu cywilnego USC w całym kraju Baza Usług Stanu Cywilnego, nowo tworzonego Systemu Rejestrów Państwowych.

Informacji w powyższych sprawach udzielają pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Turku pod nr tel. 63 28-96-123, 63 28-96-124, 63 28-96-125.

Bogumiła Burszewska
Kierownik USC w Turku