Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
schematomstop 7 20150128 1087648933

We wtorek, 27 stycznia w sali konferencyjnej Tureckiego Inkubatora Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie podsumowujące realizację pilotażowej części projektu systemowego pn. „Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy - pilotaż”.


W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik, Starosta Turecki Mariusz Seńko, przedstawiciele rodzin biorących udział w projekcie-pilotażu, członkowie Powiatowego Zespołu Koordynującego Współpracę i Mobilnej Grupy Interdyscyplinarnej, pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Turku oraz przedstawiciele wykonawców, zaangażowani w realizację poszczególnych działań.

Przybyłych gości przywitała Beata Bartczak - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Turku i jednocześnie lider projektu. Pani dyrektor podziękowała partnerom projektowym oraz pracownikom wszystkich instytucji zaangażowanych w realizację pilotażu SCHEMATOM STOP!, podkreślając wielką wagę wypracowanych innowacyjnych i uniwersalnych rozwiązań, które z pewnością zostaną wykorzystane w przyszłości. Beata Bartczak doceniła również profesjonalizm i zaangażowanie wykonawców – firm oraz przedsiębiorstw, które umożliwiły uczestnikom pilotażu skorzystanie z wielu form pomocy. Największe podziękowania skierowane były jednak do głównych odbiorców projektu Schematom STOP! – rodzin wielodzietnych z terenu Turku.

-Pragnę podziękować Państwu za zaangażowanie, cierpliwość i wyrozumiałość. Podjęliście się Państwo razem z nami wypracowania mechanizmu współpracy instytucjonalnej, sprawdzenia nowatorskich rozwiązań kosztem własnego czasu.

W dalszej części spotkania, za pośrednictwem prezentacji, przybliżono założenia, cele i działania zrealizowane w ramach projektu Schematom STOP!


Dziesięć rodzin wielodzietnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu bezrobocia lub pozostawania w trwałym pokoleniowym bezrobociu, i niemożności wyjścia z systemu świadczeń pomocy społecznej, uczestnicząc w projekcie miało możliwość skorzystania z wielu działań, realizowanych w ramach czterech modułów pomocowych:

1. modułu prozatrudnieniowego – w ramach którego zorganizowano m.in.: wyjazdy studyjne do pracodawców, warsztaty kreowania wizerunku, korepetycje z języka angielskiego i matematyki, kurs na prawo jazdy kat. B, szkolenie dekoracyjno-wykończeniowe;


2. modułu społecznego i integracyjnego – którego zakres obejmował np.: trening umiejętności kompetencji społecznych, warsztat radzenia ze stresem, poradnictwo psychologiczne i prawne, usługi stomatologiczne i ortodontyczne, kurs udzielania pierwszej pomocy z elementami higieny i zdrowia;

3. modułu rodzinnego, w ramach którego zorganizowano wyjazdy na wczasy, ognisko z okazji święta pieczonego ziemniaka, do zoo safari i parku linowego oraz szereg rodzinnych warsztatów artystycznych;

4. modułu sportowego i kulturalnego – który umożliwił wyjście do kina, na basen, do groty solnej, uczestnictwo w turniejach piłki nożnej i tenisa stołowego oraz wyjazd do teatru, czy na baseny termalne.

Część prezentującą projekt oraz efekty z jego wdrożenia w życie zwieńczył krótkometrażowy film nakręcony podczas warsztatów filmowych realizowanych przez iturek.net. Tuż po nim głos zabrał Marek Dzwonek – przedstawiciel jednej z rodzin wielodzietnych, który opowiedział o wpływie projektu Schematom STOP! na życie jego rodziny:

Projekt pozwolił nam inaczej spojrzeć na nasza rodzinę. Poprzez wspólne wyjazdy, spędzanie czasu wolnego, mogliśmy uczestniczyć w życiu kulturalno-sportowym. Wszystko to spowodowało, że zbliżyliśmy się do siebie.

Pan Marek dziękował za możliwość udziału w projekcie, który umożliwił jego rodzinie chociażby remont mieszkania i sprawił, że córki znalazły zatrudnienie.

Realizację projektu podsumowali włodarze samorządów instytucji uczestniczących w pilotażu. Starosta Mariusz Seńko pogratulował uczestnikom znalezienia pracy, a młodym i najmłodszym członkom rodzin odkrycia zainteresowań i zdobycia nowych umiejętności. Burmistrza Romualda Antosika cieszyło odbudowanie relacji i integracja w rodzinie, tak ważnych w trudach życia codziennego. Obaj zgodnie podkreślili jak wiele można osiągnąć współdziałając oraz jak ważna jest wielopłaszczyznowa współpraca samorządów i ich jednostek

{joomplucat:888 limit=8|columns=4}