partol 1 20150327 1758369548

W poniedziałkowe popołudnie, 23 marca 2015 r. Burmistrz Romuald Antosik, na wniosek radnej Elżbiety Niespodziańskiej, spotkał się z mieszkańcami ulicy Spółdzielców w Turku. Jak się okazało, głównym problemem mieszkańców tej części miasta są osoby wracające nocą z imprez w klubie nocnym.

Na zebranie przybyła niezbyt liczna grupa mieszkańców, co radna Niespodziańska wyjaśniała tym, że tego dnia w kościele odbywały się rekolekcje wielkopostne. Niemniej problemów mieszkańców stawili się wysłuchać również Zdzisław Jezierski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Tęcza” oraz sierż. Maciej Mendelski i sierż. Łukasz Bazela z rewiru dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Turku. I to właśnie funkcjonariusze usłyszeli najwięcej skarg i próśb o zaproszenie porządku. Ludzie skarżyli na hałas podczas wesel w restauracji przy al. Jana Pawła II, hałas związany z ruchem pojazdów w okolicy stacji paliw i baru przy al. Jana Pawła II oraz głośnie, chuligańskie zachowania osób wracających w imprez w klubie przy ul. Komunalnej. Padła propozycja aby od strony obwodnicy zainstalować ekrany dźwiękochłonne. Prezes Jezierski zadeklarował, że w tym roku powstanie tam naturalna bariera z krzewów zimozielonych. Z kolei policjanci zachęcali do informowania o zachowaniach zakłócających spokój nocny, co jednak nie spotkało się z dobrym przyjęciem mieszkańców, gdyż chuligani nie czekają na radiowóz, tylko idą dalej. W efekcie kiedy by nawet przyjechał radiowóz, to sprawców już od dawna nie byłoby na miejscu. Niemniej mieszkańcy prosili o częstsze patrole w nocy i o patrole piesze, oraz o monitoring. Burmistrz zapewnił, że będzie o tym rozmawiał z komendantem powiatowym policji w Turku, zaś kwestia monitoringu uzależniona jest od zgody radnych miejskich.

Innym ze zgłoszonych problemów był bałagan na terenach przylegających do torów za ul. Spółdzielców, co sprawia, że zbierają się tam grupy osób, stwarzających zagrożenie. Burmistrz Romuald Antosik poinformował, że są to tereny prywatne, niemniej do wszystkich właścicieli zostały wysłane pisma o uprzątnięcie działek. Jeżeli nie będzie odzewu, wówczas Miasto podejmie się sprzątania, a kosztami obciąży właścicieli gruntów.

Ponadto mieszkańcy poruszali tematy związane ze sklepami sprzedającymi dopalacze i z dostawami ciepła dla Turku. W kwestii dopalaczy burmistrz Antosik wyjaśnił, że bez rozwiązań systemowych i dużych kar dla sprzedających dopalacze, samorząd niewiele może zrobić. Zaś w kwestii zaopatrzenia miasta w ciepło niewiele mógł powiedzieć, gdyż trwająca procedura przetargowa wymaga zachowanie poufności.

Na zakończenie radna Elżbieta Niespodziańska zapowiedziała, że podobne spotkania mieszkańców z Burmistrzem będą odbywały się regularnie, dzięki czemu będzie on na bieżąco informowany o tym, jak żyje się mieszkańcom Spółdzielców.