proj 2 20150327 1654940685

W minionym tygodniu odbyła się druga konferencja w ramach projektu pod nazwą „Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju gospodarczego gmin powiatu tureckiego”. Samorządowcy z całego powiatu tureckiego zapoznali się z postępem prac, specyfiką przygotowanych już dokumentów i z założeniami na kolejny rok.

Projektu „Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju gospodarczego gmin powiatu tureckiego”, dofinansowany jest z funduszy EOG i środków krajowych. Partnerami projektu są Powiat Turecki, wszystkie miasta i gminy w powiecie tureckim (przy czym Miasto Turek jest liderem) oraz Turecka Izba Gospodarcza i LGD Turecka Unia Rozwoju. W ciągu roku udało się opracować dokumenty strategiczne, obejmujące swym zakresem obszar całego powiatu. Są to: Zintegrowana Strategia Rozwoju Gospodarczego Gmin Powiatu Tureckiego, Strategia Marki i Produktu Turystycznego dla obszaru powiatu tureckiego oraz Plan Rozwoju Instytucjonalnego Partnerstwa.

-Przed nami, jako partnerami, jest jeszcze opracowanie dwóch bardzo ważnych dokumentów o charakterze strategicznym, tj. Studium Transportowe oraz Koncepcja Zagospodarowania Przestrzennego, również dla całego powiatu. Za rok spotkamy się na konferencji podsumowującej, na której będziemy już w posiadaniu narzędzi, dzięki którym łatwiej będzie nam ubiegać się o fundusze zewnętrzne na realizację naszych zamierzeń – powiedział Romuald Antosik, Burmistrz Miasta Turku, rozpoczynając konferencję, która miała miejsce 20 marca 2015 r.

Moderatorem konferencji był Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura Związku Miast Polskich. Potkański wyjaśnił, że zmieniła się koncepcja przyznawania środków z Unii Europoejskiej. Dotychczas gminy ze sobą konkurowały, inwestując nieraz duże pieniądze, które nie zawsze przyczyniały się do ich rozwoju. Teraz gminy muszą łączyć się w partnerstwa i stawiać na priorytetowe dla danego obszaru działania.

Założenia współpracy partnerskiej w ramach projektu „Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju gospodarczego gmin powiatu tureckiego” omówiła Agnieszka Dłoniak, kierownik Wydziału Środków Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Turku i jednocześnie koordynator projektu. Z kolei Cezary Gołębiowski z firmy ECORYS Polska Sp. z o.o. przedstawił zarys „Zintegrowanej strategii rozwoju gospodarczego gmin powiatu tureckiego”. Dokument ten jest dostępny na stronie internetowej partnerstwolokalne.turek.pl.

Najnowszym z opracowywanych dokumentów jest „Strategia marki i produktu turystycznego dla obszaru powiatu”, który omówiła Agnieszka Nowak z firmy 2BA Doradztwo Strategiczne z Nysy, tj. wykonawcy strategii. W efekcie przeprowadzonych warsztatów z dziesiątkami osób z naszego powiatu, zajmujących się szeroko rozumianą turystyką, przedstawiciele firmy 2BA zaproponowali sześć produktów turystycznych dla naszego powiatu, dotyczących turystyki wodnej, jazdy konnej, kultury ludowej, szlaku żydowskiego czy sera Turek.

Ostatnim prelegentem był Radosław Szarleja ze Związku Miast Polskich, który omówił „Plan rozwoju instytucjonalnego partnerstwa”, który również dostępny jest na stronie partnerstwolokalne.turek.pl.