pamitaj o pomordowanych na wschodzie 7 20150417 1636719796

W kwietniu każdego roku w Gimnazjum nr 2 upamiętniana jest rocznica katyńska. Wynika to z ważnego zadania, jakie jako Polacy dostaliśmy od przodków, a które stało się naszym dziedzictwem narodowym – „ocalić od zapomnienia”.

Gimnazjaliści uczestniczyli w przejmującym spektaklu. Na tle nostalgicznej melodii przeplatały się wiersze ze wspomnieniami ocalałymi na skrawkach papieru i z fragmentem filmu „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Całość podkreślał występ chóru z piosenkami „Dziś idę walczyć – Mamo!” i „Katyńskie łzy”. Młodzi artyści: Martyna Kolańska, Julia Szelągowska i Wiktoria Górska ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Patrycja Gronostaj, Gabriela Majczak i Natalia Ślusarek z Gimnazjum nr 2, wykazali się sporymi umiejętnościami aktorskimi.
Montaż słowno-muzyczny powstał we współpracy z przedstawicielami Szkoły Podstawowej nr 4. Na scenie młodsi uczniowie spotkali się z absolwentami swojej szkoły, a obecnymi gimnazjalistami. Pomysł włączenia innych szkół do przygotowania rocznicy katyńskiej ma na celu maksymalne rozszerzenie grona młodych ludzi, do których ma trafić przekaz. Dlatego program zostanie kolejny raz wystawiony podczas uroczystości święta patrona w Szkole Podstawowej nr 4, w dniu 30 kwietnia 2015 r.