IMG 5561

Wczoraj, tj. 2 lipca 2015 r. W Urzędzie Miejskim w Turku odbyło się spotkanie inauguracyjne Kampanii „Ciąża bez alkoholu", zorganizowane z inicjatywy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Burmistrzu Miasta Tureku, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Turku.

W ramach tego projektu kobiety ciężarne z miasta Turek i powiatu tureckiego zostały zaproszone na prelekcję „Skutki picia alkoholu w ciąży". Kampania skierowana jest głównie do kobiet ciężarnych lub planujących ciążę, ich bliskich oraz do społeczeństwa w celu zmniejszenia liczby kobiet pijących w okresie ciąży i zwiększenia ich wiedzy na temat negatywnego wpływu alkoholu na płód.

-Chcieliśmy obalić mit, że w czasie ciąży można pić niewiekie ilości alkoholu. Zespołowi FAS oraz innym uszkodzeniom związanym z ekspozycją płodu na alkohol można w 100% zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w okresie ciąży – mówi Elżbieta Piąstka, przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Na sali wraz z uczestniczkami zasiedli m.in. Jerzy Kurzawa – zastępca Burmistrza Miasta Turek, Roman Kacprzak – sekretarz Powiatu Tureckiego i radna Elżbieta Niespodziańska - Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej w Turku. Spotkanie prowadziła Elżbieta Piąstka, a wspierała ją Ewa Groncik – członek MKRPA, która prowadzi Prywatną Szkołę Rodzenia „Mama, Tata i Ja". Prelekcję poprowadziła lekarz ginekolog Aneta Kolenda-Jaros, która w ciekawy i obrazowy sposób przedstawiła problematykę skutków picia alkoholu w trakcie ciąży, jak również obaliła mity towarzyszące piciu alkoholu w tym okresie.

Każda kobieta uczestnicząca w spotkaniu otrzymała broszkę symbolizującą „Ciążę bez alkoholu" oraz materiały edukacyjne i promocyjne od firm i instytucji wspierających to wydarzenie. Patronatem medialnym kampanię objęły portale: www.turek.net.pl i www.iturek.net. Sponsorami są: PIDO Sklep dla Maluchów Turek, Firma MG Baby Felicki Przemysław właściciel marki MAMBaby, Firma DermaProfil Sp. z o.o. producent CutisHelp MIMI- aktywne emolienty, Prywatna Szkoła Rodzenia „Mama, Tata i Ja" Ewa Groncik i Iwona Malinowska, FEMINA Indywidualna Praktyka Położnej Środowiskowej Małgorzata Antonów.

Miejska Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych już dziś zaprasza na kolejne wydarzenia związane z Kampanią, o których będziemy na bieżąco informować.