02072015 dzieci z ukrainy w um 7 20150703 1177896978

Z władzami miasta Turek i powiatu tureckiego spotkały się dzieci z ukraińskiego miasta partnerskiego Dunajowce, które od soboty, 27 czerwca 2015 r. przebywają na wakacjach w Turku.

Do Turku przyjechało 12 dzieci, w tym sześć dziewczynek i sześciu chłopców, oraz dwie opiekunki. Najmłodsze dzieci mają 10 lat, najstarsze 16 lat. Na czas pobytu w naszym mieście zamieszkały u rodzin, które odpowiedziały na nasz apel.

Dzieci przyjechały do Turku na zaproszenie Burmistrza Miasta i Starosty Tureckiego. Tradycją już jest, że w trakcie pobytu spotykają się z gospodarzami miasta i powiat. Tak było również w czwartek, 2 lipca 2015 r. W sali konferencyjnej im. Solidarności spotkali się młodzi Ukraińcy i ich ukraińskie opiekunki oraz opiekunowie z Polski wraz z zastępcą burmistrza, Jerzym Kurzawą oraz starostą Mariuszem Seńko. Dzieci przybyły ubrane w tradycyjne ukraińskie koszule.

Przedstawiciele władz miasta opowiedzieli o polskim godne, fladze oraz herbie Turku, opowiedzieli też o mieście i powiecie oraz ciekawostkach z nimi związanych. Jerzy Kurzawa wręczył dzieciakom upominki oraz plecaki, które przydadzą im się w nowym roku szkolnym.

Ukraińskie opiekunki podkreślały dużą wagę zaproszenia, jakie corocznie wystosowują burmistrz i starosta.

-Dzięki przyjazdowi do Turku dzieci, które mają polskie korzenie, mogą poznać tradycje kraju swoich przodków, kulturę i zwyczaje – mówiły. W podziękowaniu za pobyt w Turku dzieci śpiewały i tańczyły pieśni po polsku i ukraińsku.

Dzieciom bardzo podoba się w Turku. W trakcie pobytu na turkowskich wakacjach organizatorzy zaplanowali dla nich m.in. wypoczynek na basenach w Turku i Uniejowie oraz łódzkim Aquaparku i zoo, zajęcia muzealne i biblioteczne, wizytę w Licheniu i wspólny piknik.