20151124 132151

W Muzeum Miasta Turku spotkali się członkowie Komisji Konkursowej, których zadaniem była ocena prac nadesłanych na ogłoszony przez Burmistrza Miasta Turku konkurs na logo Miasta Turek.

Celem konkursu było wyłonienie oryginalnego projektu graficznego logo Miasta Turek, które miałoby stać się elementem oficjalnej identyfikacji wizualnej i byłoby przeznaczone do celów promocyjnych, popularyzatorskich, reklamowych, korespondencyjnych oraz identyfikacyjnych. Do udziału w pracach Komisji zaproszono pięć osób: Joannę Chalecką-Kuraszyk (artysta plastyk), Iwonę Rylską (projektant), Romana Choinkę (artysta plastyk), Mariusza Ogrodowicza (grafik) i Marcin Telegę (fotograf).

W pierwszym etapie Komisja oceniała nadesłane prace pod kątem formalnym. Z 35 projektów zgłoszonych do konkursu, 34 zakwalifikowały się do dalszej oceny. Członkowie Komisji Konkursowej oceniali prace kierując się wskazanymi w Regulaminie Konkursu kryteriami, jakimi były w pierwszej kolejności walory artystyczne logo, czyli pomysł na logo, jego komunikatywność, wyrazistość, czytelność, estetyka, oryginalność, a także wywoływanie pozytywnych skojarzeń. W dalszej kolejności ocenie podlegały walory graficzne znaku, czyli profesjonalizm pracy zgodny z zasadami sztuki. Ostatnie kryterium oceny stanowiły walory użytkowe, a więc możliwość edycji logo w różnych zastosowaniach i sytuacjach ekspozycyjnych.

Po wnikliwej analizie poddanych ocenie prac i dyskusji Komisji Konkursowej, żaden z nadesłanych projektów nie został przez Komisję zarekomendowany Burmistrzowi Miasta Turek. Jednogłośnie uznano, że poziom artystyczny, zastosowanie, przekaz oraz wywoływane skojarzenia żadnego z proponowanych logo, nie prezentuje poziomu wystarczającego, by stać się elementem identyfikującym nasze miasto. W związku z tym, zgodnie z zapisami Regulaminu (Rozdział V pkt 5) Komisja podjęła decyzję o nierozstrzyganiu konkursu.

W związku z powyższym, w najbliższych dniach planowane jest ponowne ogłoszenie konkursu na logo Miasta Turek. Mamy nadzieję, że tym razem uda się wyłonić logo, które stanie się symbolem naszego miasta i które przypadnie do gustu jego mieszkańcom.

20151124 132205