sukces gimnazjalisty z dwojki 8 20160202 1507553714

30 stycznia 2016 r. w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Eliminacje miejskie rozgrywane były pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Turku, a zorganizowane zostały przez Zarząd Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Turku.

Dzieci i młodzież rozwiązywały test składający się z 30 pytań dotyczących: przyczyn powstawania pożarów, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru i sposobów im zapobiegania, znajomości przepisów przeciwpożarowych, sprzętu ratowniczo-gaśniczego i urządzeń przeciwpożarowych, zasad ewakuacji ludzi i sposobów udzielania pierwszej pomocy a także organizacji OSP oraz zadań, organizacji i tradycji ochrony przeciwpożarowej w Polsce.

Eliminacje zostały przeprowadzone przez jury w składzie: Andrzej Rusek – przewodniczący, Krzysztof Majda, Jan Kaźmierczak i Ryszard Grzeszkiewicz. Odbywały się one w dwóch grupach wiekowych, zgodnie z regulaminem OTWP.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął Wojciech Werbiński - uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku, II miejsce Natalia Wojtkowiak ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Gen. Mieczysława Smorawińskiego w Turku, zaś trzecia była Natalia Lament ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. UNICEF w Turku.

Zwycięzcami eliminacji miejskich w kategorii szkół gimnazjalnych zostali: I miejsce Hubert Wasilewski - uczeń Gimnazjum nr 2, im. Mikołaja Kopernika w Turku, II miejsce Piotr Kubiak z Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego w Turku, III miejsce Agata Straszewska - uczennica Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku.

W eliminacjach powiatowych nasze miasto reprezentować będą uczniowie, którzy zajęli pierwsze dwa miejsca w obu kategoriach.

Tego dnia dokonano również podsumowania eliminacji miejskich konkursu plastycznego pod hasłem „Zapobiegamy pożarom". Prace oceniała komisja w składzie: Jarosław Szwed – przewodniczący, Krzysztof Majda i Jan Kaźmierczak. Konkurs przeprowadzono w czterech kategoriach wiekowych.

W kategorii przedszkoli zwycięzcami zostali: I miejsce Weronika Szymczak – Przedszkole Samorządowe nr 7 im. Misia Uszatka w Turku; II miejsce Julian Janowski – Przedszkole Samorządowe nr 7 im. Misia Uszatka w Turku, III miejsce Filip Szwedzki – Niepubliczne Przedszkole „Mały Odkrywca" w Turku.

W kategorii szkoły podstawowe – grupa I (klasy I-III) zwycięzcami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Gen. Mieczysława Smorawińskiego: I miejsce Karolina Woźniak, II miejsce Sergiusz Kowalski, III miejsce Nina Gatka.

W kategorii szkoły podstawowe – grupa II (klasy IV-VI ) zwycięzcami zostali: I miejsce Katarzyna Perlińska - uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Turku, II miejsce Aleksandra Kukuła – uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku, III miejsce Hubert Maciejewski - uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Turku.

W kategorii gimnazjów najlepsi byli: I miejsce Maciej Adamiak – uczeń Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego w Turku, II miejsce Oliwia Dobrowolska – uczennica Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego w Turku, III miejsce Angelika Bartczak – uczennica Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego w Turku.

Laureaci turnieju wiedzy pożarniczej i konkursu plastycznego otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i kalendarze miejskie.

Nagrody rzeczowe dla uczestników eliminacji Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Konkursu Plastycznego ufundowane zostały przez: Burmistrza Miasta Turku, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku, Nadleśnictwo Turek, Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem" w Turku, Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne „SOD" Sp.j. M. Strugliński, B. Obst w Turku oraz przez Andrzeja Ruska, Henryka Symonowicza, Ryszarda Grzeszkiewicza i Krzysztofa Majdę. Dziękujemy sponsorom za ufundowanie nagród.

Dziękujemy organizatorom, rodzicom, opiekunom i nauczycielom za zaangażowanie oraz wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom, za czas poświęcony na naukę i życzymy powodzenia w kolejnych etapach trudnych turniejowych zmagań.