Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
stary dokument miniatura

Wszystkich miłośników historii naszego miasta zapraszamy na otwarcie wystawy „Turek w starym dokumencie", której otwarcie odbędzie się 5 lutego 2016 r. o godz. 18.00. Wystawa inauguruje cykl imprez związanych z jubileuszem 675-lecia naszego miasta.



Dzieje miasta Turku od ponad stulecia przyciągały uwagę regionalistów, którzy pierwsi ten temat wprowadzili do dorobku historiografii. W zespole Akt miasta Turek z XIX i XX w., który jest przechowywany w Archiwum Państwowym w Poznaniu, Oddział w Koninie, zachował się odpis dokumentów znajdujących się w Metryce Koronnej w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Do dokumentów z okresu panowania Wazów, dołączony jest list Jerzego Giedrojcia do Magistratu miasta Turek z 1920 r.

Turek daje się uchwycić dzięki dobrze zachowanym inwentarzom i rewizjom dóbr stołowych arcybiskupów gnieźnieńskich z XVI-XVIII wieku. Inwentarze i rewizje szczegółowo odnotowują zabudowę miasta i wsi należących do klucza turkowskiego wydzielonego z XVI w. z klucza uniejowskiego. Podają spisy mieszkańców ich prawa zagwarantowane w przywilejach oraz obowiązki. Turek należy do tych miast, które mają dobą dokumentację źródłową umożliwiającą badania nad przestrzenią zurbanizowana i gospodarcza znajdującą się strefie jego dominujących wpływów. Źródła te kompleksowo wykorzystywano w literaturze. W końcu XIX w. zwrócił na nie uwagę J. Korytkowski w swojej monumentalnej pracy a arcybiskupach gnieźnieńskich, a ponad 150 lat później J. Topolski w publikacjach o rozwoju latyfundiów metropolii gnieźnieńskiej.

Do ważniejszych źródeł systematycznie odnotowywanych w aktach miejskich Turku, zarówno wytworzonych przez urzędy burmistrzowski i radziecki, jak i wójtowski wraz z ławą należą akty elekcji władz. Dzięki nim możemy poznać długą listę włodarzy miasta, zagadnienie ustrojowe. Z podejmowanych uchwał (lauda) wnioskujemy o najistotniejszych problemach, których rozwiązania oczekiwali zarówno mieszkańcy, jak i właściciel miasta Niekiedy z zachowanych spisów ksiąg i narzędzi władzy dowiadujemy się o stanie archiwum miejskiego.

Zapraszamy na wystawę oraz do udziału w kolejnych wydarzeniach, odbywających się w ramach jubileuszu 675-lecia miasta.
turek w starym dokumencie inauguruje jubileusz miasta 6 20160205 1660253565
{joomplucat:1307 limit=6|columns=3}

Pozostałe aktualności

Zapraszamy wszystkich na biegi EUROPA TU-rek

Kolejny raz w miejsce listopadowych, odbywać się będą majowe biegi dla dużych i małych. Zapraszamy wszystkich 1 maja 2024 r. na Stadion 1000-lecia w Turku, na wspólne bieganie.

Więcej…

Sukces uczennicy „Jedynki” w międzynarodowym konkursie

W Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu 20 kwietnia odbyła się uroczysta Gala XV Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”.

Więcej…

Komunikat

Szanowni Państwo, ze względu na awarię operatora kart płatniczych do odwołania nie jest możliwe przyjmowanie płatności w formie bezgotówkowej w Urzędzie Miejskim w Turku i w Urzędzie Stanu Cywilnego w Turku. W związku z tym przyjmowane są wyłącznie płatności gotówką.

Więcej…