Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

Liczba mieszkańców zameldowanych na stałe:  24.776 (stan na 31.12.2022 r.)
Liczba mieszkańców zameldowanych czasowo: 704 (stan na 31.12.2022 r.) 
Powierzchnia miasta: 16,16 km2
Położenie fizyczno-geograficzne miasta: Nizina Południowowielkopolska, Wysoczyzna Turecka
Położenie administracyjne miasta: województwo wielkopolskie, powiat turecki         
Szerokość i długość geograficzna:
51o59’35 N - 52o2’21 N
18o27’52 E - 18o33’30 E
Wysokość nad poziomem morza: 107,0m – 139,0m
Kod pocztowy: 62-700
Burmistrz:  Romuald Antosik

     Turek usytuowany jest we wschodniej części Wielkopolski. Przez miasto przebiegają ważne szlaki komunikacyjne o znaczeniu wojewódzkim (DW nr 470 z Kalisza do Koła), krajowym (DK nr 72 łącząca Konin z Łodzią i biegnąca dalej do Rawy Mazowieckiej, DK nr 83 z Sieradza do Turku). W niedalekiej odległości od Turku zlokalizowane są trzy połączenia międzynarodowe poprzez magistralę kolejową E20, CE20 z Berlina przez Poznań, Warszawę do Moskwy (stacje kolejowe: Konin, Koło) i magistralę kolejową CE65 łączącą Bałtyk z Centralną Polską i Górnym Śląskiem, prowadzącą dalej na Bałkany i nad Adriatyk (stacje kolejowe: Dąbie, Poddębice) oraz trasę europejską E-30 z irlandzkiego portu Cork, przez Poznań, Warszawę, do Omska w Rosji. Polski odcinek E-30 stanowi autostrada A2, a dostęp do niej zapewniają węzły: Konin Wschód (25km od Turku) i Koło (15km od Turku).

     Rzeźba terenu obszaru miasta została ukształtowana podczas zlodowacenia środkowopolskiego, mimo to jest niezwykle urozmaicona, a jej deniwelacje w granicach miasta osiągają ponad 30m. W pobliżu północno-zachodniej części miasta, największy wpływ na rzeźbę terenu mają duże ostańce denudacyjne w postaci płaskich wzgórz  czołowomorenowych (Góry Szadowskie). Południowo-zachodnie obrzeża Turku zajmuje zdenudowana wysoczyzna morenowa falista lub płaska (przedpole Wału Malanowskiego). Środkowo-wschodnią część terenu stanowią rozległe powierzchnie terasowe (Równina Turecko-Liskowska). Wschodnie obrzeża Turku to tereny związane z powierzchniową eksploatacją węgla brunatnego, gdzie w wyniku rekultywacji powstały nadpoziomowe zwałowiska (Hałda  Żuki, Hałda Bogdałów, Hałda Jeziorko). Przez miasto przepływają dwa niewielkie cieki Folusz i Zdrojka (Kanał Obrzębiński), które są lewobrzeżnymi dopływami rzeki Kiełbaski.



Po inne ciekawostki statystyczne dotyczące Turku, kliknij poniżej

Polska w liczbach