Ballady i romanse A2 Wpis na Facebooku

Przed nami już jedenasta edycja, promującej czytelnictwo inicjatywy, Narodowe Czytanie. W tym roku, w wyjątkowych okolicznościach przyrody czyli w Parku im. Konstytucji 3go Maja, usłyszeć będzie można „Ballady i romanse” autorstwa Adama Mickiewicza. Czytaniu towarzyszyć będzie niezwykły koncert konceptualny, nawiązujący do tekstów tegorocznego wydarzenia oraz występ wokalistek, działającego w Miejskim Domu Kultury, zespołu „Na przekór”. Impreza odbędzie się w najbliższa niedzielę, 3 września, początek o godzinie 17.00.

Narodowe Czytanie to zainicjowana, przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, akcja wspólnego czytania klasyki rodzimej literatury. Do tej pory Polacy zaczytywali się, między innymi, w utworach Aleksandra Fredry, „Trylogii” Sienkiewicza, „Lalce” Prusa, „Weselu” Wyspiańskiego, „Przedwiośniu” Żeromskiego czy „Moralności Pani Dulskiej” Zapolskiej. W tym roku w związku z dwusetną rocznicą wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicz, to właśnie utwory z tego tomu poezji usłyszeć będzie można w całej Polsce, w tym także i w Turku.

Tegoroczna akcja odbędzie się 4 września (niedziela) w Parku im. Kostytucji3-go Maja (obok MDK) o godz. 17.00. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska oraz inne utwory czytać będą lokalni samorządowcy, dyrektorzy jednostek miejskich oraz przedstawiciele instytucji pozarządowych. Wspólnemu czytaniu towarzyszyć będzie koncert konceptualny „Ballady / Romanse - powrót do korzeni” w wykonaniu Magdaleny Howorskiej (śpiew, słowo, instrumenty klawiszowe, lira korbowa, cytra) i Macieja Fortuny (trąbka, elektronika, syntezatory, flety, okaryny, sakshorn barytonowy, instrumenty perkusyjne). Na scenie usłyszeć będzie można także wokalistki, z działającego w Miejskim Domu Kultury, zespołu „Na przekór”: Blankę Górską, Karolinę Matusiak, Martynę Radosz, Antoninę Zommer oraz Antoninę Iglikowską. Na najmłodszych uczestników imprezy czekać będzie stanowisko warsztatowe, na którym będzie można spróbować swoich sił w pisaniu gęsim piórem oraz lakowaniu.

Materiał prasowy Miejskiej Biblioteki Publicznej

Listopad 2022