TKM
Wielu turkowian zastanawia się, co daje karta mieszkańca i czy warto ją posiadać? Odpowiadamy, że warto, ponieważ posiadacze karty mogą korzystać z szeregu ulg i uprawnień. Nie tylko w miejskich jednostkach, ale także u prywatnych partnerów programu Turkowska Karta Mieszkańca.

Zgodnie z uchwałą nr XVII/131/20 Rady Miejskiej Turku z 15 stycznia 2020 r., poprzez udział w programie „Turkowska Karta Mieszkańca”, posiadacze kart identyfikują się ze swoim miejscem zamieszkania. Karta Mieszkańca uświadamia też bezpośredni związek pomiędzy rzeczywistym miejscem zamieszkania i deklarowaniem tego miejsca w corocznym zeznaniu PIT, a wpływami do budżetu Miasta Turek. Miasto bowiem otrzymuje część z podatku PIT, jaki płacą mieszkańcy z tytułu zatrudnienia. Z tego Miasto finansuje działanie takich miejsc jak basen, siłownia, kino, biblioteka, muzeum czy dom kultury. Można powiedzieć, że w ten sposób mieszkańcy finansują te jednostki. Natomiast podatek PIT od mieszkańców innych gmin, wędruje bezpośrednio do tych gmin, na terenie których ci mieszkańcy zamieszkują. Oni ze swojego PIT-u nie dokładają się do utrzymania wyżej wymienionych jednostek. Robią to jedynie kupując usługę, czyli bilet. To samo zresztą robią mieszkańcy Turku, drugi raz w cenie biletu dokładając się do funkcjonowania basenu, kina itd.

Aby zmniejszyć obciążenia finansowe mieszkańców Turku, Rada Miejska wprowadziła Turkowską Kartę Mieszkańca. Jest to docenienie stałych mieszkańców Turku. Tych, którzy w podatku PIT i w bilecie utrzymują miejskie jednostki. Aby poprawić warunki życia mieszkańców, a jednocześnie umocnić poczucie tożsamości lokalnej i marki Miasta Turek jako miejsca przyjaznego mieszkańcom. Miasto zabiega o dalsze ulgi dla mieszkańców u prywatnych przedsiębiorców, rozszerzając katalog ulg dla posiadaczy karty mieszkańca.

Turkowska Karta Mieszkańca to wyraz dbałości o interes wszystkich mieszkańców Turku. Karty mieszkańców nie są nowością, od wielu lat z powodzeniem funkcjonują w wielu miastach, oferując zniżki i udogodnienia ich posiadaczom.

Aktualnie osoby, który mają Turkowską Kartę Mieszkańca mogą korzystać z tańszych usług w: Ośrodku Sportu i Rekreacji, Miejskim Domu Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Miasta Turku oraz Turkowyspie Julity Jablonski-Kaźmierskiej. Lista ta będzie systematycznie poszerzana, aby korzyści z posiadania karty były większe.

Lipiec 2021