English German Polish

wielki piknik ekologiczny 1 20161121 1586843187

W minioną sobotę, 19 listopada 216 r., w Gimnazjum nr 1 w Turku odbywał się wielki piknik ekologiczny pod nazwą „Ekologicznie postępujemy, więc segregujemy”, z mnóstwem atrakcji dla dzieci. Głównym celem zabawy była promocja segregacji odpadów.

Piknik otworzył burmistrz Romuald Antosik, po czym na czerwony dywan wkroczyły dzieci, biorące udział w konkursie na najciekawszy strój zrobiony z odpadów. Pomysły małych turkowian były niesamowite i zachwycające. Dzieciaki i ich rodzice pokazali, że z odpadów można zrobić wiele ciekawych ubrań. Trzy najbardziej pomysłowe, według jury, stroje zostały nagrodzone. Pierwszą nagrodę odebrała Oliwia Lament, trzecioklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku. Drugie miejsce przypadło gimnazjalistce z „Jedynki”, Klaudii Rusek. Zaś trzecie miejsce zajęła Nikola Adamek – uczennica klasy pierwszej w Szkole Podstawowej nr 4. W tej kategorii były również nagrody niespodzianki dla wyróżnionych kreacji. Otrzymali je: Anna Przekwas (SP 1), Adam Białas (SP 1), Natalia Cybulska (SP 4), Nikola Kowalska (SP 4), Maja Rembowska (SP 4), Aleksandra Kałużna (SP 1), Jakub Szmajda (SP 4) i Julia Łukasik (SP 4).

Wielkie oblężenie przez cały czas miało stoisko Urzędu Miejskiego w Turku, zorganizowane przez Wydział Inżynierii Miejskiej. Tutaj dzieciaki z odpadów robiły różne przedmioty, np. zabawki, czy osłonki na donice, a w nagrodę za zaangażowanie losowały upominki lub otrzymywały roślinkę.

W międzyczasie na szkolnym korytarzu rozgrywane były gry, przygotowane przez Fundację Ekologiczną „Arka”. Można było zagrać w eko-memory czyli przestrzenną grę edukacyjną, której kolorowe plansze prowadziły uczestników przez różnorodne zagadnienia związane z codziennymi nawykami. Grano również w gigantyczną grę planszową o segregacji śmieci, w której gracze byli pionkami, a przesuwając się po polach odpowiadali na pytania z tematyki zagospodarowania odpadów.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyło się zielone kino rowerowe, w którym uczestnicy pedałując na rowerach wytwarzali prąd napędzający komputer i rzutnik wyświetlający pokazy multimedialne. Były to filmy o tematyce zagrożeń ekologicznych oraz bajki dla dzieci. Na rowerach zamontowane były specjalne liczniki, pokazujące ile prądu wytworzył każdy z rowerzystów.

W trakcie pikniku rozstrzygnięty został konkurs plastyczny. W kategorii przedszkoli pierwsze miejsce zajęło Przedszkole Samorządowe nr 4 „Tęczowe” w Turku. Drugie było Przedszkole Samorządowe nr 8, zaś trzecie Przedszkole Samorządowe nr 3 w Turku. Ponadto odbył się finał konkursu wiedzy o segregacji odpadów. Wzięli w nim uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych. W kategorii szkół podstawowych wygrała Dominika Naglewska z „Piątki”. Drugie miejsce zajął Marcin Buda (SP 1), a trzecie Oskar Witakowski (SP 5). Wśród gimnazjalistów najlepiej poradzili sobie uczniowie Gimnazjum nr 1 w Turku, którzy zdobyli pierwsze trzy miejsca. Wygrała Nikola Werbińska, za nią byli: Weronika Chmiela oraz Dagmara Klimas.

Na piknikowej scenie występowały dzieci z turkowskich przedszkoli oraz wokalistki z Gimnazjum nr 1. Przed finałem rozstrzygnięty został jeszcze konkurs na instalację wykonaną z wykorzystaniem odpadów komunalnych. Pierwsze miejsce zdobył samochód z Przedszkola Samorządowego nr 6 w Turku. Drugie miejsce przypadło instalacji z Gimnazjum nr 1, zaś trzecie instalacji z Gimnazjum nr 2.

Piknik „Ekologicznie postępujemy, więc segregujemy” został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.Uczestników konkursu na najciekawszą instalację z wykorzystaniem odpadów komunalnych, którzy nie odebrali nagród/upominków podczas pikniku, zapraszamy do Urzędu Miejskiego w Turku, Wydział Strategii i Rozwoju, pok. 124.


Zapisz

Kalendarz Wydarzeń

Lipiec 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Znajdź nas!

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: poczta@miastoturek.pl
Turecki Inkubator Przedsiębiorczości
tel. 63 222 38 81, e-mail: invest@miastoturek.pl