to pikne gdy czowiek jest dumny ze swojego miasta 2 20180427 2003752120
26 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku odbyła się VIII edycja Miejsko – Gminnego Konkursu Czytelniczo – Historycznego „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta”. Konkurs jest organizowany przez bibliotekę szkolną od 2006 r., a tegoroczna edycja ma szczególny charakter, gdyż przypadła w bardzo szczególnym momencie, ponieważ w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Rangę przedsięwzięcia podniósł fakt objęcia konkursu Honorowym Patronatem przez p. Romuald Antosika Burmistrza Miasta Turku.
Do konkursu zgłosiło się siedem czteroosobowych zespołów miasta i gminy Turek. Byli to przedstawiciele: Szkoły Podstawowej nr 1, 4 i 5 z Turku oraz Szkół Podstawowych z Chlebowa, Cisewia, Kaczek Średnich i Słodkowa
Uczniów oceniała komisja w składzie: Przewodniczący Rady Miejskiej w Turku Dariusz Jasak, Dyrektor Muzeum Miasta Turku Bartosz Stachowiak, przewodniczącego Komisji konkursowej oraz p. Małgorzata Pawłowska, bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku.
Wszyscy uczestnicy wielkimi brawami nagrodzili występ klasy IV d w przedstawieniu „Legendy o Bazyliszku”. Uczniów przygotowała p. Emilia Kozłowska.
Mottem tegorocznej edycji są słowa Abrahama Lincolna: „To piękne, gdy człowiek jest dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto – może być z niego dumne”. Słowa te idealnie odpowiadały idei Konkursu. Uczniowie biorący udział w konkursie zostali bowiem wybrani jako najlepsi przedstawiciele swych szkół i z pewnością zarówno nauczyciele, jak i rodzice oraz cała społeczność lokalna, są z nich dumni.
Po głównej części konkursowej był czas na słodki poczęstunek, zwiedzanie okolicznościowych ekspozycji, związanych z historią Turku oraz rozmowy i wymiana wrażeń wszystkich uczestników.
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się bardzo szczegółowa wiedzą o naszym mieście, jego sławnych mieszkańcach, W konkursie I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Chlebowie w składzie: Norbert Antczak, Tobiasz Kostrzewa, Bartosz Szambelańczyk, Paulina Walczyńska (op. Elżbieta Popielarz). Na II miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku reprezentowana przez: Oliwię Błaszczyk, Liwię Olejnik, Michalinę Rosiak, Kornelię Pisula (op. Bożena Mielczarek, Anna Maćczak). Natomiast III miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 4 w Turku w składzie: Aleksandra Szelągowska, Dominika Zieniewicz, Amelia Pietrzak, Aleksandra Frącala (op. Katarzyna Nowak).
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, dyplomy oraz upominki, które zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta Turku, Dyrektor Muzeum Miasta Turku, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku oraz Dyrektor Szkoły Podst. nr 1 w Turku.
Na zakończenie uczennice kl. 7 d, prowadzące spotkanie: Nina Grabara oraz Zuzanna Skiba zaprosiły wszystkich do pamiątkowego zdjęcia.

Sierpień 2020

Popup