English German Polish

sp5wiesmoor 1 20191004 1213970318

W dniach 22-28.09.2019 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 1 z Turku wraz z organizatorkami p. Elżbietą Pacześną i Izabelą Cytrowską uczestniczyli w wymianie młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą KGS w Wiesmoor/Niemcy. Gospodarze przygotowali bardzo atrakcyjny program obfitujący w nowe doświadczenia oraz niezwykłe i niesamowite wrażenia.

Celem spotkania było wzajemne poznanie się, odkrywanie podobieństw i różnic kulturowych, pokazanie charakterystycznych elementów ukształtowania terenu, zapoznanie się z historią powstania miasteczka, kształtowanie postawy tolerancji i wzajemnego szacunku oraz rozwijanie umiejętności językowych. Obie polskie szkoły, poprzez organizację wymiany, przyczyniają się do wzmacniania partnerstwa między miastem Turek a Wiesmoor.


Pierwszego dnia, po oficjalnym powitaniu przez p. dyrektor Ulrike Sieckmann i zakończonych lekcjach w szkole niemieckiej, młodzież polsko – niemiecka wzięła udział w Stadt Rally, którego celem było poznanie najważniejszych punktów w mieście i udokumentowanie tego na selfie. Ostatnim punktem spotkania było odnalezienie Palmiarni, z której kolejką wąskotorową cała grupa udała się do Muzeum Torfu. Tam czekał już Burmistrz Miasta p. Friedrich Völler, który zapoznał młodzież z historią powstania miasteczka i zaprosił na tradycyjny przysmak – chleb z rodzynkami i fryzyjską herbatkę.
Drugi dzień był pełen emocji i obfitował w niezapomniane wrażenia. Podczas odpływu, który zdarza się przecież nie co dzień i nie wszędzie, grupa polsko – niemiecka przeszła po dnie Morza Północnego z lądu na wyspę Baltrum. Niespełna 7 kilometrowy spacer trwał prawie 3 godziny. Młodzież podziwiała „Small Five”- czyli muszle sercówki, dżdżownice, ślimaki, małe kraby i krewetki. Nie można było uwierzyć w ten cud przyrody, idąc po grząskim gruncie, nie widząc dookoła wody i ryb. Tylko czasami trzeba było pokonać korytarze wodne, kiedy woda sięgała powyżej kolan. Dumni z siebie uczniowie odpoczywali na wyspie, a później promem popłynęli do portu.
Kolejnego dnia czekały na młodzież nowe wyzwania. Tym razem był to udział w „Moorprojekt”, w czasie którego poznali genezę tworzenia torfu, jego wydobycia i zastosowania. Na terenie parku narodowego podziwiali charakterystyczną, będącą pod ochroną, roślinność. Ważnym elementem projektu było poszerzenie świadomości uczniów dotyczących ochrony środowiska i wpływu działań człowieka na przyszłość ludzkości.
Polska młodzież, wspólnie z niemieckimi gospodarzami, uczęszczała na zajęcia dydaktyczno- wychowawcze. Nie zabrakło lekcji, w czasie których uczniowie mogli wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Przykładem był udział w projekcie plastycznym, którego celem było stworzenie collage i plakatów podsumowujących pobyt w Niemczech. Pamiątkowe obrazy młodzież przywiozła do swoich szkół.
Tradycyjnie wizyta zakończyła się u zaprzyjaźnionych strażaków, którzy wspólnie z rodzicami i nauczycielami, przygotowali spotkanie przy grillu. Miło było posłuchać wypowiedzi rodzin niemieckich i naszych dzieci na temat wspólnie spędzonych chwil. Pojawiły się łzy i zapewnienia o przyjaźni. Wielu Niemców zadeklarowało chęć przyjazdu do Turku na wiosnę.
Te wydarzenia zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników wymiany. Dzieci nawiązały nie tylko nowe znajomości, ale również zrodziły się przyjaźnie, które na pewno zaowocują kolejnymi spotkaniami.
Wymianę polsko-niemiecką, jak co roku, współfinansują rodzice uczniów oraz Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Materiał prasowy Szkoły Podstawowej nr 5


Kalendarz Wydarzeń

Lipiec 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Znajdź nas!

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: poczta@miastoturek.pl
Turecki Inkubator Przedsiębiorczości
tel. 63 222 38 81, e-mail: invest@miastoturek.pl