Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
odpady 2 20200217 1000160477

W poniedziałek, 17 lutego 2020 r. przeprowadzona została kolejna kontrola segregacji odpadów na osiedlach w Turku. Pewne jest, że nie jest dobrze. Wciąż największym problemem wydają się być worki foliowe we wszystkich frakcjach.

Decyzją Sejmu RP, który wprowadził zmiany w tzw. ustawie śmieciowej, wkrótce wszystkich mieszkańców bloków zacznie obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa za segregację odpadów. Posłowie zdecydowali, że teraz nawet jeśli jeden mieszkaniec bloku nie będzie dobrze segregował odpadów, wszyscy za to zapłacą. Można tego uniknąć przez poprawną segregację odpadów.

W poniedziałek, 17 lutego 20202 r. przeprowadzona została kontrola segregacji na osiedlach przy ulicach: Górniczej, Kościuszki, Sportowej, Spółdzielców i Os. Wyzwolenia.
Główne błędy w segregacji odpadów stwierdzone podczas kontroli to:
-w pojemnikach na szkło – butelki wrzucane w workach foliowych, słoiki i butelki z metalowymi nakrętkami, słoiki z zawartością;
-w pojemnikach na papier – papier wrzucany w workach foliowych, papier wrzucany z plastikowym bądź styropianowym wkładem, papier zabrudzony jedzeniem, tłusty papier, kartony po mleku lub sokach;
-w pojemnikach na plastik – wrzucanie do tych pojemników ubrań, butów, chodników;
-w pojemniku na bioodpady – obierki wyrzucane wraz z woreczkach foliowych;
-w pojemnikach na odpady zmieszane – wrzucanie odpadów, które powinny znaleźć się w pojemnikach na inne odpady, np. butelki szklane, kartony, butelki plastikowe.

Podczas kontroli zauważyliśmy kilka punktów, gdzie odpady był dobrze posegregowane. Na przykład w sąsiedztwie bloku przy ul. Górniczej 28, pojemnik na szkło zawierał bardzo dobrze wysegregowane szkło, niezabrudzone innymi frakcjami. Niestety, przy Górniczej 32 w pojemniku na szkło było dużo worków foliowych. Na Os. Wyzwolenia 10, 9 i 18 żółty pojemnik na plastik zawierał wyłącznie plastik i metal. Podobnie na Sportowej 8. Niestety, w tych samych miejscach, w innych kontenerach odpady były wrzucane błędnie.

Za jakiś czas kontrola zostanie powtórzona. Na razie służy jedynie do zobrazowania sytuacji, a nie do wprowadzenia kar. Segregacji wszyscy musimy się uczyć. Unikajmy wyżej wymienionych błędów, a wtedy unikniemy kar za nieprawidłową segregację.

{joomplucat:2876 limit=28|columns=7}



Pozostałe aktualności

PROGRAM "Korpus Wsparcia Seniorów” - na rok 2026

Gmina Miejska Turek przystąpiła do Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” – na rok 2026, w zakresie Modułu I. Realizatorem Programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Turku, który będzie realizował Moduł I- zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom w wieku 60 lat i więcej, którzy z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy osób drugich, a są jej pozbawione.

Więcej…

Postanowienie Sądu Rejonowego w Turku

Ponad pół miliona złotych z Funduszy Europejskich na rozwój edukacji najmłodszych

Dzieci uczęszczające do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na terenie Miasta Turku, Gminy Turek i Gminy Brudzew już wkrótce skorzystają z nowych zajęć rozwijających zainteresowania i umiejętności. W placówkach pojawią się również nowe pomoce dydaktyczne i wyposażenie, nauczyciele podniosą swoje kwalifikacje, a w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słodkowie odnowione zostaną dwie sale. Wszystko to będzie możliwe dzięki projektowi realizowanemu przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Więcej…