Brandýs nad Labem - Stará Boleslav to miasto w środkowych Czechach, w województwie środkowoczeskim, w powiecie Praga - Wschód, 6 km na północny wschód od granic Pragi, nad rzeką Łabą. Miasto liczy 17,5 tys. mieszkańców, jego powierzchnia wynosi 22,6 km2. Miasto powstało w 1960 r. w wyniku połączenia — lewobrzeżnego Brandýsa nad Labem i prawobrzeżnej Staré Boleslavi. Pierwsze kontakty nawiązano w dniu 26 kwietnia 2018 r., kiedy to doszło do spotkania Burmistrzów obu miast. Efektem tego spotkania były listy intencyjne. W dniu 28 grudnia 2018 r. Rada Miejska Turku podjęła uchwałę w sprawie nawiązania kontaktów partnerskich pomiędzy miastem Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (Republika Czeska) i miastem Turek (Rzeczpospolita Polska). Następnym krokiem w dążeniu do podpisania umowy partnerskiej było zorganizowanie wizyt studyjnych w obu miastach. W marcu 2019 r. delegacja z Czech gościła w Turku natomiast rewizyta u czeskiego partnera odbyła się w czerwcu br. W trakcie wizyt oprócz zapoznania się z miastem i odwiedzenia placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych omówiono zakres możliwej współpracy. W dniu 9 października 2019 r. Rada Miasta Brandýs nad Labem-Stará Boleslav na regularnym posiedzeniu zatwierdziła uchwałę potwierdzającą zgodę na podpisanie umowy partnerskiej. Zgodnie z zawartą umową o partnerstwie, współpraca powinna prowadzić przede wszystkim do rozwoju obywatelskiego i kulturowego mieszkańców obu miast, poprzez realizowanie wspólnych działań mających na celu zdobywanie nowych doświadczeni i umacnianie integracji europejskiej.

Strona internetowa miasta Brandýs nad Labem-Stará Boleslav: