Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
ptaki 2

W związku z licznymi informacjami o tym, że coraz trudniej jest korzystać z parków miejskich z obawy o zabrudzenie przez ptaki, Urząd Miejski w Turku informuje, że ptactwo to znajduje się pod ochroną.


Ptaki gniazdujące na wysokich drzewach, które na terenach miejskich znajdują się głównie w parkach, to w przeważającej części kruki, wrony, sroki oraz gawrony. Gatunki te, na podstawie ustawy o ochronie przyrody, objęte są ochroną. W stosunku do tych dziko występujących ptaków ustawodawca wprowadził liczne zakazy. Między innymi nie wolno niszczyć siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, nie wolno niszczyć, usuwać lub uszkadzać gniazd, a także płoszyć lub niepokoić w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, oraz w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących. Aktualnie ptactwo w parkach jest w trakcie rozrodu, zatem do jesieni nie ma możliwości na pozbycie się uciążliwych ptaków.

Z uwagi na fakt, że mieszkańcy nie bez powodu żalą się na uciążliwości związane z ptactwem w parkach, Burmistrz Miasta Turku będzie występował do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu o zezwolenie na odstępstwa od wyżej wymienionych zakazów, aby turkowskie parki były przyjazne mieszkańcom.