
W roku 2015 Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera przystąpiło do realizacji jednorocznego zadania pod nazwą „Modernizacja wystawy stałej: Ekspozycja etnograficzna".
Zadanie to realizowane jest z programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet: Wspieranie działań muzealnych i współfinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koordynatorzy projektu odpowiedzialni za przygotowanie wniosku i jego realizację: Joanna Markiewicz i Radosław Nawrot.
Głównym celem wnioskowanego zadania jest przeprowadzenie modernizacji wystawy stałej: „Ekspozycja Etnograficzna", która pozwoli na dostosowanie wystawy poprzez odpowiednie formy przekazu również do osób niewidomych, niedowidzących i głuchoniemych. Wystawa prezentuje rzemieślnicze tradycje miasta ze szczególnym naciskiem na działalność tkaczy przybyłych m.in z Saksonii, zach. Wielkopolski, Austrii, Czech i Węgier. Ekspozycja pozwala zapoznać się z całym procesem obróbki lnu od zrywania po tkanie. Na wystawie prezentowane są ponadto stare maszyny i narzędzia tkackie. W zbiorach muzeum znajdują się także cenne dokumenty potwierdzające rzemieślnicze tradycje miasta m.in. przywilej nadany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Latalskiego cechowi szewców, listy majstrowskie. Wystawa prezentuje również wyposażenie warsztatów trzech zanikających zawodów- szewca, czapnika oraz krawca. Na wystawie można zobaczyć umeblowanie tkackiego domu z przełomu XIX/XX wieku.
W ramach modernizacji zakupione zostaną m.in. nowoczesne podesty ekspozycyjne (prezentowane będą na nich oryginalne sprzęty do obróbki lnu m.in łomki, cierlice, kołowrotki i inne), manekiny wystawiennicze (ubrane zostaną w tradycyjne stroje ludowe - damski, męski, dziecięcy), sprzęt audiowizualny (tablety z zestawem słuchawkowym.
Na tabletach dla osób głuchoniemych zamieszczone zostaną informacje wraz z opisem wystawy oraz nagranie audio z opisem wystawy dla osób niewidomych, niedowidzących), stół interaktywny - przygotowany Quiz-pytania związane z tematyką wystawy etnograficznej oraz animacja interaktywna "Od nasionka do płócienka"-animacja o charakterze naukowo- informacyjnym ilustrująca przebieg obróbki lnu. Na filmie pracownik muzeum po kolei zaprezentuje poszczególne etapy obróbki lnu przy użyciu tradycyjnych sprzętów m.in. odziarnianie, oczyszczanie i czesanie lnu, przędzenie, tkanie. Animacja dodatkowo posiadać będzie wgranego lektora, który w sposób obrazowy opisze wszystkie etapy znajdujące się na filmie. Poszczególne składniki narracji przedstawione zostaną za pomocą najlepiej nadających się do tego mediów. Pozwoli to przystosować animację do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.).
Zakres rzeczowy projektu obejmuje także stworzenie katalogu i pocztówek do wystawy.
Otwarcie zmodernizowanej wystawy odbędzie się 18.11.2015 r.