English German Polish

mbpgra 1 20190904 1467069648
W poniedziałek 26 sierpnia, po raz pierwszy w Turku odbyła się mobilna gra terenowa, której organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka. W zabawie wzięło udział ponad 60 zawodników, współtworzących kilkanaście drużyn. Opiekę nad graczami sprawowali wolontariusze z Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych. Rozgrywka została zorganizowana w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Z książką można wiele” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Mors, Pinky i młodzi detektywi na tropie skarbów” to tytuł mobilnej gry miejskiej, do uczestnictwa w której zaprosiła turkowska biblioteka. Scenariusz rozgrywki oparty został na książce „Mors, Pinky i trzynasta komnata” autorstwa popularnego pisarza dla dzieci, Dariusza Rekosza. Dlatego też uczestników mobilnej zabawy czekała cała masa zagadek, w tym także logicznych i matematycznych, których rozwiązanie pozwalało na uzyskanie dostępu do kolejnego punktu gry. Nie zabrakło również zadań wymagających kreatywnego myślenia, trzeba było bowiem napisać wiersz, zrobić kilka tematycznych zdjęć a nawet opracować plan ucieczki z zamkniętego kościoła. Do udziału w rozgrywce niezbędny był smartfon lub tablet z dostępem do Internetu i zainstalowaną aplikacją Action Track. Zwycięstwo należało do drużyny, która jako pierwsza uporała się ze wszystkimi zadaniami, zdobywając przy tym najwyższą ilość punktów.

Zanim detektywistyczne drużyny wyruszyły uruchomiły aplikację i wyruszyły na poszukiwanie przygód w miasto odbyło się spotkanie z Dariuszem Rekoszem. Autor między innymi opowiadał uczestnikom o początku swojej przygody z pisaniem, literackich inspiracjach i uwielbianej przez czytelników serii detektywistycznych książek. Przede wszystkim jednak udzielił wielu cennych wskazówek, które przydały się podczas późniejszej rozgrywki.
Gra miejska, jest nowoczesną wersją podchodów, spacerów tematycznych i formą na uatrakcyjnienie ścieżek zwiedzania. Tradycyjnie rozgrywki realizowane są z wykorzystaniem narzędzi analogowych takich jak ołówek, kartki czy kreda, co niestety w znacznym stopniu ją ogranicza, chociażby pod względem ilości graczy. Dzięki osiągnieciom technologicznym grę z powodzeniem można przenieść na smartfony, dzięki czemu staje się bardziej dostępna, popularna i skuteczna, a także dostarcza znacznie więcej rozrywki. Takie gry angażują całe pokolenia, łącząc je i ułatwiając między nimi współpracę.
Wszystkich tych, którym nie udało się wziąć udziału w premierowej rozgrywce informujemy, że gra dostępna jest w aplikacji ActionTrack do końca września. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy, o dowolnej porze dnia lub nocy, przyjść pod drzwi wejściowe biblioteki i sczytać, za pomocą zainstalowanej w telefonie bądź tablecie aplikacji, zamieszczony na nich kod QR, co umożliwi rozpoczęcie rozgrywki.
Gra miejska jest jednym z elementów zadania „Z książką można wiele”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Materiał prasowy Miejskiej Biblioteki Publicznej


Kalendarz Wydarzeń

Luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Na skróty

Znajdź nas!

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Obsługa inwestora
tel. 63 222 38 81, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.