English German Polish

logo mdk 2
Miejski Dom Kultury w Turku pozyskał 25 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na organizację jesiennych Dni Kultury bez Barier. To wydarzenie w tym roku będzie organizowane po raz 18.

Dni Kultury bez Barier są cyklem imprez realizowanych w okresie jednego miesiąca, organizowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych. 18 edycja będzie składać się z następujących działań:
1) Projekcja filmu „Miszmasz, czyli kogiel - mogiel 3". Projekcję tego filmy wybrali sami uczestnicy projektu.
2) Droga Osoby Niepełnosprawnej do Aktywności Społecznej. To impreza mająca pokazać życie osób niepełnosprawnych i ukazująca zdolności artystyczne. W tym bloku organizowane będą:
a) Spotkanie z Mariuszem Mączką - artystą malującym ustami i nogami. To jedno z działań pokazujące szerszej społeczności zdolności artystyczne osób niepełnosprawnych.
b) „Pysznie budujemy relacje" - spotkanie z Ewą Wachowicz, która zaprezentuje swoją twórczość i pasję gotowania podopiecznym ośrodków oraz zaproszonej młodzieży ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych i mieszkańcom miasta.
c) Warsztaty taneczne mają na celu integrację osób niepełnosprawnych. Nauka charakterystycznych kroków, nieskomplikowanych układów tanecznych w formie integracyjnej. Nabywanie umiejętności tanecznych. Wspólne działanie w grupie, zabawa ruchem, tańcem wynikające z tej działalności radość śmiech, pozwolenie uczestnikom na bliższe poznanie się, nawiązanie bezpośrednich i życzliwych relacji. Taniec jako terapia likwidująca napięcia, rozluźniająca i odprężająca.
3) Prezentacje artystyczne pt."Tacy Sami". Wydarzenie to pokazuje dorobek artystyczny placówek miasta Turku pracujących z osobami niepełnosprawnymi. Działanie służy integracji środowiska, jednocześnie pozwala zaprezentować umiejętności i pracę podopiecznych szerszej publiczności. Prezentacji scenicznej towarzyszy wystawa prac plastycznych. Wszyscy uczestnicy otrzymują upominki, a placówki uczestniczące w prezentacjach dyplomy i nagrody rzeczowe.
4) XXVII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących „Widzieć Inaczej" o Nagrodę Burmistrza Miasta Turku. Przegląd składa się z części dopołudniowej w której wykonawcy biorą udział w przesłuchaniach konkursowych. Każdy wykonawca prezentuje program do 10 minut. Oceny prezentacji dokona profesjonalna komisja artystyczna. W części popołudniowej wszyscy wykonawcy prezentują się w koncercie galowym podczas którego nastąpi wręczenie nagród.

Ponadto podczas 18. Dni Kultury bez Barier będą odbywały się warsztaty plastyczne pod hasłem „Barwy jesieni" w placówkach działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Materiał zebrany podczas warsztatów będzie wykorzystany do zorganizowania wystawy pod okiem wykwalifikowanej plastyczki Joanny Chaleckiej-Kuraszyk. Plastyka jako element szeroko rozumianej arteterapii rozwija sprawność manualną i twórcze otaczającej nas rzeczywistości poprzez użycie różnorodnych materiałów i technik plastycznych. Pogłębia wrażliwość i wzmaga chęć nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Dostarcza inspirujących wrażeń i przeżyć. Jest niezawodnym i niezastąpionym sposobem na poznawanie świata z całą jego różnorodnością i urodą. Istotą zadania jest spotkanie szkoleniowe osób niepełnosprawnych, umożliwienie im zdobycia nowych umiejętności w sferze poznawczej i społecznej, w tym praktycznych umiejętności plastycznych.

mkidn 01 cmyk

Kalendarz Wydarzeń

Czerwiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Znajdź nas!

Kontakt:

Adres Urzędu Miejskiego w Turku:
ul. Kaliska 59, 62-700 Turek
tel. 63 289 61 00, sekretariat 63 289 61 01, fax: 63 289 61 11
e-mail: poczta@miastoturek.pl
Obsługa inwestora
tel. 63 222 38 81, e-mail: invest@miastoturek.pl