Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
x konkurs 20131209 1197734170

Warszawiacy byli „górą" na tegorocznym X Ogólnopolskim Konkursie Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej „Turek 2013". Zgarnęli aż 5 z 6 głównych nagród. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Miasta Turku swój finał miało 6 grudnia.

174 osoby z całej Polski nadesłały swoje dzieła na tegoroczny Konkurs. Wśród nich było prawie 80 dzieci, a najmłodsze miało 7 lat. Zdecydowana większość zarówno dziecięcych, jak i dorosłych uczestników Konkursu to członkowie klubów tkackich działających przy ośrodkach kultury czy przeróżnych stowarzyszeniach. Ale prace przysłało również 12 twórców indywidualnych. Najstarszy uczestnik Konkursu miał aż 94 lata.

W sumie do wystawy konkursowej zgłoszono 315 tkanin: 199 autorstwa twórców dorosłych i 116 w kategorii dziecięco-młodzieżowej. Wszystkie oceniło jury złożone z naukowych pracowników wydziałów artystycznych poznańskich wyższych uczelni oraz muzealników z Łodzi i Konina. W tym roku najbardziej spodobały im się prace twórców z Warszawy. Właśnie do mieszkanki stolicy, Grażyny Gąsowskiej za pracę „Dziewczyna z dzbanem", trafiła I nagroda - ,,Złoty Tur". „Srebrny Tur" powędrował do Danieli Bieławy z Zielonej Góry, a ,,Brązowy Tur" zdobić będzie warsztat Bożeny Rutkowskiej z Warszawy. Nagrodę ,,Złote Czółenko" dla najlepszego Koła Tkaczy Amatorów otrzymała Pracownia Tkactwa Artystycznego „PENELOPA" przy Ośrodku Kultury im. Stefana Żeromskiego w Warszawie.

Do stolicy pojechały też wszystkie trzy nagrody dla twórców do lat 18. ,,Małego Złotego Tura" za pracę „Zimowe zabawy" otrzymała 18-letnia Bogumiła Stępień. 16-letnia Zuzanna Pikuła otrzymała „Małego Srebrnego Tura", a starsza o 2 lata Matylda Matysiak cieszy się „Małym Brązowym Turem". Jedynie nagroda ,,Złote Czółenko" dla najlepszego młodzieżowego Koła Tkaczy Amatorów trafiła do Dziecięcego Koła Tkackiego przy Muzeum Miasta Turku za zestaw prac „Strachy na wróble".
Nagrodę Publiczności otrzymała praca „Carmen" Barbary Fedorowicz z Poznania.
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 6 grudnia w siedzibie turkowskiego Muzeum. Wydarzenie zgromadziło wielu uczestników konkursu i sympatyków tkactwa, byli także przedstawiciele władz Turku.

Pokonkursową wystawę w Muzeum oglądać można do 6 stycznia.

{joomplucat:437 limit=4|columns=4}

Pozostałe aktualności

Od 20 maja przyjmowane będą wnioski o przydział mieszkań w nowych blokach komunalnych

W dniach od 20 maja 2024 r. do 1 lipca 2024 r. będą wydawane i przyjmowane wnioski o przydział lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanych przez Miasto blokach na Os. Wyzwolenia 39 i 40 w Turku.

Więcej…

Radni wybrali składy komisji

Podczas II sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 14 maja 2024 r. radni wybrali składy osobowe wszystkich siedmiu komisji.

Więcej…

Głosujcie na nas w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”

W środę 15 maja rozpoczęło się głosowanie w specjalnej edycji plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE” 20 projektów na 20 lat Polski w UE.

Więcej…