Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
upamitnili powstanie w getcie 6 20170428 2058697159
Miejska Biblioteka Publiczna w Turku podobnie jak w roku ubiegłym przyłączyła się do społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej celem jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim.

Dokładnie 19 kwietnia, w dniu 73 rocznicy powstania w getcie warszawskim w miejskiej bibliotece odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z naszego miasta. W tym roku do współpracy zaproszeni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza oraz licealiści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Młodsi uczestnicy zajęć rozmawiali na temat historii Hany Gofrit spisanej przez Nami Morgensztern i wydanej pod tytułem “Chciałam wzlecieć jak motyl” przez Yad Vashem. Hania w momencie wybuchu wojny miała zaledwie 4 lata. Po części ćwiczeniowej uczniowie wykonali papierowe żonkile – symbol pamięci, szacunku i nadziei

Starsza młodzież zmierzyła się z trudnymi faktami historycznymi oraz miała okazję zobaczyć poruszający obraz „Nie było żadnej nadziei...”, którego najważniejszą częścią jest animacja ukazująca przebieg powstania w getcie warszawskim. To kluczowa część obrazu, która skupia się na motywach i racjach stojących za postępowaniem poszczególnych bohaterów. Są nimi autentyczne postaci biorące udział w walkach: Mordechaj Anielewicz, Kazik Symcha Rotem, Marek Edelman, Cywia Lubetkin, Izrael Motyl, czy Tosia Altman.

{joomplucat:1891 limit=7|columns=4}

Pozostałe aktualności

Kolejne sukcesy zawodników z Klubu Sportów i Sztuk Walk w Turku

W dniu 14 czerwca w Dobrzyniu Wielkim odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Karate Kyokushin i kwalifikacje do Mistrzostw Europy Europejskiej Organizacji Karate 2025, w których wzięli udział Wojciech Gadomski 2 kyu i Kacper Witkowski 3 kyu w konkurencji kumite – walki i kata.

Więcej…

“Sygnalista - ważna rola” - ogólnopolski konkurs edukacyjny

Firma GoWork.pl zaprasza młodzież w wieku od 16 do 24 lat do udziału w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym “Sygnalista - ważna rola”, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat roli sygnalistów w społeczeństwie. Konkurs ma charakter edukacyjny i promuje postawy odpowiedzialności obywatelskiej, odwagi cywilnej oraz uczciwości w życiu szkolnym i zawodowym.

Więcej…

Bezpłatne szkolenia online w ramach Life After Coal!

W ramach realizowanego programu Life After Coal zapraszamy przedsiębiorców, osoby studiujące i poszukujące pracy z terenu Wielkopolski Wschodniej do udziału w dwóch finałowych szkoleniach online prowadzonych przez ekspertów z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Więcej…