Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
nie tylko pan samochodzik 3 20171113 1793537972
Na niezwykle sympatyczne, literackie popołudnie mogli liczyć uczestnicy, funkcjonującego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku, Programu 50+. We wtorek, 7 listopada, przy szczelnie wypełnionej sali gościliśmy autora powieści detektywistycznych i sensacyjnych, satyryka, dziennikarza, kontynuatora powieści z serii „Pan Samochodzik” – Arkadiusza Niemirskiego.


Arkadiusz Niemirski to autor książek zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych. Jego debiutem była wydana w 2000 roku powieść „Pan Samochodzik i skarby Wikingów”. Przez kolejne sześć lat autor wzbogacił wymyśloną przez Zbigniewa Nienackiego serię przygód historyka sztuki – Tomasza o szesnaście tomów. Obecnie pisarz zajmuje się własną twórczością, nie chce być jednoznacznie kojarzony tylko z kultową serią, jak podkreśla dysponuje ogromnym potencjałem pisarskim i stara się uciec od zaszufladkowania. Jego pierwsza „oryginalna” powieść detektywistyczna dla młodzieży – „Pojedynek detektywów” – ukazała się w 2003 roku. W tym samym roku autor wydał jeszcze zbiór opowiadań kryminalnych „Zbrodnia prawie doskonała”. W 2014 roku ukazała się ostatnia powieść dla dorosłych – „Prowokator”, natomiast w 2015 roku pojawiły się wznowienia dwóch starszych pozycji – „Pojedynek detektywów” oraz „Testament bibliofila”. To oczywiście wybrane pozycje z bogatej bibliografii twórcy. Najnowsze książki powieściopisarza to „Dziennik grzesznika” z 2016 roku i „Pasztetowe wakacje” wydane w tym roku.
Literatura to nie jedyna dziedzina sztuki bliska Niemirskiemu. W latach osiemdziesiątych pisał skecze satyryczne i występował na estradzie w kabarecie pod nazwą „kabaret i ...”. Przez kilka lat współpracował również z Programem III Polskiego Radia, występując gościnnie w audycjach rozrywkowych. Pisarz współpracuje także z prasą lokalną oraz magazynami muzycznymi („Tylko Rock”, „Teraz Rock”), uprawia również publicystykę.
Swój bogaty życiorys i drogę twórczą nasz gość przedstawił w formie nowoczesnej prezentacji multimedialnej, w której nie zapomniał o klasykach literatury detektywistycznej i sensacyjnej oraz o kultowej serii „Pan Samochodzik”. Uczestnicy spotkania byli pod ogromnym wrażeniem sposobu prezentacji pisarza. W formie stand-up’u opowiadał o swoim dzieciństwie, książkach, nauce, podróżach, kabarecie rocku oraz innych swych pasjach. Poczucie humoru, zabawne puenty, wspaniały kontakt z odbiorcami zaowocowały wspaniałą atmosferą. Na zakończenie nie zabrakło oczywiście serdecznych rozmów z oczarowanymi uczestnikami spotkania, autografów w zakupionych książkach i pamiątkowych fotografii z autorem.
Kolejne wtorkowe spotkanie dla uczestników Programu 50+, na którym rozstrzygniemy i podsumujemy Konkurs Multimedialny ph. „Historia prasy turkowskiej”, już 21 listopada o godz. 17.00 w siedzibie MBP w Turku. Serdecznie zapraszamy.

{joomplucat:2128 limit=4|columns=4}

Pozostałe aktualności

Święto Konstytucji 3-ego Maja

Mieszkańcy miasta Turku, Gminy Turek i powiatu tureckiego wspólnie uczcili 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie.


Tegoroczne obchody rozpoczęły się Mszą Św. za ojczyznę w kościele Najświętszego Serca pana Jezusa w Turku, w której licznie uczestniczyły poczty sztandarowe. Oprawę mszy natomiast zapewnił Turkowski Chór Nauczycielski.


Następnie uczestnicy obchodów przy akompaniamencie orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku udali się do Parku Miejskiego im. Konstytucji 3 Maja, gdzie po odegraniu hymnu Polski, rozpoczęła się druga część uroczystości patriotycznej.


Burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik wygłosił przemówienie okolicznościowe, w którym podkreślił, że jest święto, które przypomina nam o wartościach wolności, demokracji, suwerenności, ale i współpracy.


Na zakończenie władze Miasta Turku, Gminy Turek i powiatu tureckiego, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych, związków, stowarzyszeń i szkół, złożyli kwiaty przy pomniku Orła Białego.


Niech ten dzień będzie pełen dumy i refleksji nad tym, jak ważne są prawa i wolności, które mamy dziś. Szanujmy je i dbajmy o naszą ojczyznę!

III Biegi pn. „Europa TU-rek” 2025

III Biegi pn. „Europa TU-rek” organizowane przez Miasto Turek i Stowarzyszenie „Kopernik plus” rozpoczęły majówkowe świętowanie.

Więcej…

Korty tenisowe w parku otwarte od 1 maja

Od 1 maja korty tenisowe w Parku Miejskim im. Żerminy Składkowskiej otwarte w godz. 8:00-20:00.

Więcej…