Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
uczyli 3 20180330 1223040266
Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać informację fałszywą (tzw. fake news?) Co zrobić, by spojrzeć na to samo wydarzenie z innej perspektywy? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy V a ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz seniorzy, którzy wzięli udział w warsztacie „Wiadomości ze świata”.


Wielopokoleniowe spotkanie odbyło się 23 marca 2018 roku w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło: krytyczne myślenie. Inicjatywa ta już od siedmiu lat zachęca do odkrywania potencjału Internetu i korzystania z możliwości, jakie dają nowe technologie.
Na uczniów i seniorów czekała... gra. Uczestnicy musieli wcielić się w rolę reporterów i reporterek odpowiedzialnych za rubrykę popularnego serwisu internetowego „Wiadomości ze świata”.
Dziennikarskie drużyny otrzymały do wykonania cztery zadania, dzięki którym mogły lepiej przygotować materiały do swojego serwisu. Były to ćwiczenia ściśle związane z poszukiwaniem informacji w Internecie, ale również zadania graficzne. Najcięższa do wykonania okazała się ocena przygotowanych zdjęć miast sfotografowanych nocą. Były to fotografie wielkich afrykańskich metropolii, tymczasem młodzież była przekonana, że są to miasta w państwach wysoko rozwiniętych, dlatego też najczęściej padały takie nazwy kontynentów jak Ameryka Północna, czy Europa. Zadanie pokazało, jak często kierujemy się w swoich ocenach stereotypami, nie oceniamy informacji z kilku perspektyw i nie sprawdzamy ich wiarygodności.
Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Do tej pory w akcji w całej Europie uczestniczyło już 900 000 osób. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów.
Opiekunem grupy uczniów, którzy wzięli udział w turkowskiej odsłonie akcji był Zbigniew Pawlak, zaś warsztaty przygotował bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku Marcin Michalak.

Materiał prasowy MBP w Turku

{joomplucat:2349 limit=4|columns=4}

Pozostałe aktualności

Od 20 maja przyjmowane będą wnioski o przydział mieszkań w nowych blokach komunalnych

W dniach od 20 maja 2024 r. do 1 lipca 2024 r. będą wydawane i przyjmowane wnioski o przydział lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanych przez Miasto blokach na Os. Wyzwolenia 39 i 40 w Turku.

Więcej…

Radni wybrali składy komisji

Podczas II sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 14 maja 2024 r. radni wybrali składy osobowe wszystkich siedmiu komisji.

Więcej…

Głosujcie na nas w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”

W środę 15 maja rozpoczęło się głosowanie w specjalnej edycji plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE” 20 projektów na 20 lat Polski w UE.

Więcej…