Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
wykad w muzeum 20130412 1592542997

W dniu 11 kwietnia 2013r. o godz. 17:30 w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera miało miejsce pierwsze z cyklu spotkań naukowo-edukacyjnych związanych ze 150 rocznicą wybuchu Powstania styczniowego (1863).

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej głos zabrał Krzysztof Kur, dyrektor Filharmonii im. Romualda Traugutta w Warszawie, śpiewak operowy i współpracownik Narodowego Centrum Kultury. Zaprezentował on część swojej prywatnej kolekcji rycin i publikacji prasowych z okresu Powstania Styczniowego. W oparciu o tą kolekcję, Narodowe Centrum Kultury tworzy wystawę, którą przez cały wrzesień tego roku będziemy mogli oglądać w turkowskim muzeum. Nasza placówka będzie drugą w Polsce (sic!), która dostąpi tego zaszczytu. Próbki wystawy można było zobaczyć w czwartek na naszych szklanych krużgankach.

Druga część spotkania poświęcona była wykładowi zatytułowanemu „Zajęcza skórka, krwawa koszula i warkocze – kobiety o Powstaniu styczniowym 1864-1914. Jego autorką była dr Ewelina Kostrzewska z Katedry Historii Polski XIX w. Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas swojej prezentacji autorka zaprezentowała sylwetki kobiet uczestniczących w powstaniu bezpośrednio (czasami nawet biorących udział w walkach) jak np. Henryka Pustowójtówna czy Maria Piotrowiczowa, bądź też pośrednio wspomagających sprawę narodową jak np. Eliza Orzeszkowa czy Maria Illnicka. Pani doktor nie ograniczyła się wyłącznie do kwestii historycznych, zarysowała również różnice i podobieństwa literackie w spuściźnie tych powieściopisarek i publicystek. Wykład połączony był z prezentacją multimedialną i ścieżką dźwiękową z melodiami pochodzącymi z drugiej połowy XIX w. Powstanie styczniowe było pierwszym w którym polskie kobiety brały tak aktywny udział i z którym tak ściśle się identyfikowały, z czego współcześni Polacy nie do końca zadają sobie sprawę. Zarówno nam, jak i Pani dr Kostrzewskiej zależało na przypomnieniu tej ważnej kwestii.

W czwartkowym spotkaniu wzięło udział około 50 osób, mile zaskoczonych treścią wykładu. Zapraszamy zarówno na kolejne spotkanie z tego cyklu jak i na wrześniową wystawę.

{joomplucat:161 limit=6|columns=6}

Pozostałe aktualności

Od 20 maja przyjmowane będą wnioski o przydział mieszkań w nowych blokach komunalnych

W dniach od 20 maja 2024 r. do 1 lipca 2024 r. będą wydawane i przyjmowane wnioski o przydział lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanych przez Miasto blokach na Os. Wyzwolenia 39 i 40 w Turku.

Więcej…

Radni wybrali składy komisji

Podczas II sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 14 maja 2024 r. radni wybrali składy osobowe wszystkich siedmiu komisji.

Więcej…

Głosujcie na nas w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”

W środę 15 maja rozpoczęło się głosowanie w specjalnej edycji plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE” 20 projektów na 20 lat Polski w UE.

Więcej…