Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
warsztatymbp 6 20191031 2004099040

W niedzielne popołudnie, 20 października 2019 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka odbyło się spotkanie połączone z warsztatami drukarskimi w MBP. Zajęcia przeprowadzone zostały przez samego właściciela firmy Art.-Papier, wielkiego pasjonata, Flawiusza Pietrzyka.

Ponad pięć i pół wieku temu Jan Gutenberg, poszukując sposobu wykonania kosztownej Biblii, tak aby nie różniła się od ówczesnych rękopisów, powziął myśl odlania pojedynczych liter z metalu. W ten oto sposób rozpoczęła się nowa era - era druku, era Gutenberga. Dzięki nauce połączonej z zabawą uczestnicy niedzielnych warsztatów mieli niepowtarzalną okazją przeżyć ponownie chwilę narodzin przełomowego wynalazku!
Na początku spotkania prowadzący opowiedział kilka ciekawostek na etat historii drukarstwa, mających na celu wprowadzenie w atmosferę XV wiecznej drukarni. Podczas pokazu zebrani mogli własnoręcznie wydrukować certyfikat młodszego czeladnika sztuki drukarskiej przy użyciu zabytkowej prasy drukarskiej oraz wypisać go gęsim piórem, a następnie podbić specjalną pieczęcią. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony wszystkich zebranych, co zauważyć można było po ilości zadawanych pytań.
Spotkania z cyklu "Niehandlowa z książką" odbywają się w ramach projektu "Z książką można wiele". Dofinansowani ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Materiał prasowy Miejskiej Biblioteki Publicznej

{joomplucat:2799 limit=8|columns=4}

Pozostałe aktualności

Kolejne sukcesy zawodników z Klubu Sportów i Sztuk Walk w Turku

W dniu 14 czerwca w Dobrzyniu Wielkim odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Karate Kyokushin i kwalifikacje do Mistrzostw Europy Europejskiej Organizacji Karate 2025, w których wzięli udział Wojciech Gadomski 2 kyu i Kacper Witkowski 3 kyu w konkurencji kumite – walki i kata.

Więcej…

“Sygnalista - ważna rola” - ogólnopolski konkurs edukacyjny

Firma GoWork.pl zaprasza młodzież w wieku od 16 do 24 lat do udziału w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym “Sygnalista - ważna rola”, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat roli sygnalistów w społeczeństwie. Konkurs ma charakter edukacyjny i promuje postawy odpowiedzialności obywatelskiej, odwagi cywilnej oraz uczciwości w życiu szkolnym i zawodowym.

Więcej…

Bezpłatne szkolenia online w ramach Life After Coal!

W ramach realizowanego programu Life After Coal zapraszamy przedsiębiorców, osoby studiujące i poszukujące pracy z terenu Wielkopolski Wschodniej do udziału w dwóch finałowych szkoleniach online prowadzonych przez ekspertów z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Więcej…