Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
pietrzak 8 20191112 2004539553
Kim był Włodzimierz Pietrzak i dlaczego tak niewiele dziś o nim wiadomo – na te pytania starał się odpowiedzieć prof. Kazimierz Świegocki, który w ubiegłym tygodniu wygłosił dwa wykłady dotyczące życia i twórczości zmarłego tragicznie, podczas Powstania Warszawskiego, poety. Spotkania, w których uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz mieszkańcy Turku to ważny element projektu, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna realizuje projekt „Jubileuszowo wokół Pietrzaka”, na który otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu Promocja Czytelnictwa. Główną osią podejmowanych działań, realizowanych w ramach tego zadania, jest postać wielkiego, choć zapomnianego poety i publicysty, związanego z Turkiem oraz będącego jednocześnie patronem biblioteki, Włodzimierza Pietrzaka. Jednym z ważnych wydarzeń realizowanych w ramach tego projektu, były wykłady prof. Kazimierza Świegockiego które odbyły się 5 listopada dla młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym oraz dla dorosłych w turkowskiej instytucji.


Podczas spotkań, zarówno z młodzieżą, jak i ze starszymi mieszkańcami miasta, prof. Kazimierz Świegocki przybliżył zebranym postać patrona biblioteki nie tylko jako krytyka literackiego, prozaika, poety ale również jako żołnierza Powstania Warszawskiego walczącego pod pseudonimem „Balk”. W swoim wykładzie wspomniał również o Nagrodzie im. Włodzimierza Pietrzaka której idea powstała w 1948 roku.

Dodatkowo wykładowi otwartemu towarzyszył otwarcie na terenie biblioteki wystawy, składającej się z 8 plansz poświęconych Włodzimierzowi Pietrzakowi, którą można oglądać codziennie w godzinach otwarcia biblioteki. Oficjalnie oddany został także mural zdobiący jedną z zewnętrznych ścian instytucji.

Dofinansowano ze ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.

Materiał prasowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku
 
{joomplucat:2810 limit=15|columns=5}

Pozostałe aktualności

Wakacje w Turku – program na sierpień 2025

Warsztaty, gry, zabawy, zawody i wiele innych atrakcji przygotowanych zostało dla młodych mieszkańców Turku na okres wakacji letnich. Na zajęcia zapraszają miejskie jednostki organizacyjne oraz organizacje pozarządowe działające w mieście.

Więcej…

Syreny alarmowe 1 sierpnia

W 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1sierpnia 2025 roku o godzinie 17:00, na terenie Turku zostaną uruchomione syreny alarmowe.

Więcej…

Fundusze Europejskie na podniesienie kompetencji i kwalifikacji w Wielkopolsce Wschodniej

Zapraszamy na bezpłatne webinarium: Fundusze Europejskie na podniesienie kompetencji i kwalifikacji w Wielkopolsce Wschodniej.

Więcej…