Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
logo

W dniu 6 marca o godzinie 18.00 w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera odbędzie się spotkanie z panem dr Makarym Górzyńskim, historykiem architektury, popularyzatorem wiedzy o zabytkach pt.:


„W starym Turku zbudowaliśmy…”: nowe horyzonty starego miasta tkaczy  po II wojnie światowej.

Mimo katastrofy września 1939 roku oraz wojennego i powojennego zerwania – rewolucji, wojny domowej, kształtowania PRL – Turek po 1945 roku nadal był prowincjonalnym, położonym „daleko od szosy” miasteczkiem. Nacjonalizacja gospodarki, nowe otwarcie w myśleniu o modernizacji poprzez ogromną biurokrację państwową oraz meandry stalinowskich planów wieloletnich – stworzyły szanse nowego planowania przyszłości dla Turku. O jakich inwestycjach przemysłowych czy miastotwórczych myślano w okresie słynnego Planu Sześcioletniego w Turku i regionie, zanim jeszcze doszło do budowy zagłębia energetycznego? Kto i jak je realizował, kto na nich korzystał? Jak zmieniało się – albo jak zmieniać się miało według planistów – nasze miasto w latach pięćdziesiątych XX wieku? Czy powojenne pomysły rozwojowe oznaczały powrót do modernistycznej architektury sprzed 1939 roku? A może szukano innych wzorców? Co nam zostało do dziś po tamtym okresie w architekturze i przestrzeni Turku, z której zniknęły charakterystyczne budowle ZPJ „Miranda” przy ulicy Kaliskiej?

Wszystkich zainteresowanych tematem historii naszego miasta oraz historią architektury serdecznie zapraszamy wstęp wolny – piątek godz. 18.00 Muzeum Miasta Turku.

makaty

Pozostałe aktualności

Święto Konstytucji 3-ego Maja

Mieszkańcy miasta Turku, Gminy Turek i powiatu tureckiego wspólnie uczcili 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie.


Tegoroczne obchody rozpoczęły się Mszą Św. za ojczyznę w kościele Najświętszego Serca pana Jezusa w Turku, w której licznie uczestniczyły poczty sztandarowe. Oprawę mszy natomiast zapewnił Turkowski Chór Nauczycielski.


Następnie uczestnicy obchodów przy akompaniamencie orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku udali się do Parku Miejskiego im. Konstytucji 3 Maja, gdzie po odegraniu hymnu Polski, rozpoczęła się druga część uroczystości patriotycznej.


Burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik wygłosił przemówienie okolicznościowe, w którym podkreślił, że jest święto, które przypomina nam o wartościach wolności, demokracji, suwerenności, ale i współpracy.


Na zakończenie władze Miasta Turku, Gminy Turek i powiatu tureckiego, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych, związków, stowarzyszeń i szkół, złożyli kwiaty przy pomniku Orła Białego.


Niech ten dzień będzie pełen dumy i refleksji nad tym, jak ważne są prawa i wolności, które mamy dziś. Szanujmy je i dbajmy o naszą ojczyznę!

III Biegi pn. „Europa TU-rek” 2025

III Biegi pn. „Europa TU-rek” organizowane przez Miasto Turek i Stowarzyszenie „Kopernik plus” rozpoczęły majówkowe świętowanie.

Więcej…

Korty tenisowe w parku otwarte od 1 maja

Od 1 maja korty tenisowe w Parku Miejskim im. Żerminy Składkowskiej otwarte w godz. 8:00-20:00.

Więcej…