Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
mały herb
Poniżej treść listu, jaki Urząd Miejski w Turku skierował do redakcji jednego z lokalnych portali, na którym ukazała się niekompletna informacja z ostatniej sesji Rady Miejskiej, która wprowadziła mieszkańców w błąd.

        Wyjaśnienia należą się Czytelnikom artykułu, dotyczącego decyzji Rady Miejskiej w Turku sprawie zaciągnięcia przez Miasto Turek pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, na termomodernizację bloków przy ul. Górniczej.

1. Pożyczka, jaką zaciąga Miasto, jest nieoprocentowana i umarzalna w 15%.
2. To oznacza, że Miasto nie płaci odsetek, a spłaca 85% pożyczki. Czyli termomodernizacja bloków kosztuje Miasto o 15% mniej niż zapłaciłoby, robiąc inwestycję ze środków własnych.
3. Pożyczka z WFOŚiGW w Poznaniu w wysokości 574.644 zł jest najkorzystniejszym sposobem sfinansowania termomodernizacji.
4. Inwestując pieniądze z budżetu Miasta, musielibyśmy za termomodernizację bloków przy Górniczej zapłacić sumę, jaka wyszła z przetargu. Zaś biorąc pożyczkę z WFOŚiGW, koszt inwestycji zmniejsza się o 15%.
5. Gmina Miejska Turek jest 100-procentowym właścicielem bloków komunalnych przy ul. Górniczej i obowiązkiem Gminy, a nie mieszkańców tych bloków, jest utrzymanie i inwestowanie w te budynki.
6. Miasto nie ma wpływu na wysokość kosztów termomodernizacji. Ceny dyktuje rynek, poprzez firmy biorące udział w przetargach. Miasto może się jedynie na te ceny zgodzić i robić termomodernizację, albo uznać, że jest drogo i nie robić nic.
7. Tych informacji zabrakło w relacji z sesji, która wprowadziła Czytelników w błąd, skupiając się jedynie na przekazie, że Miasto zaciąga długi, co nie jest prawdą.

Urząd Miejski w Turku

Pozostałe aktualności

Zapraszamy do wypełnienia ankiet

Drodzy Turkowianie, chcemy poznać Wasze zdanie. Dlatego prosimy Was o wypełnienie ankiet o tematyce społecznej.

Więcej…

Konkurs „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta - na tle 100-letnich dziejów Jedynki"

Odbyła się X jubileuszowa edycja Miejsko-gminnego  konkursu czytelniczo-historycznego  pn. „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta - na tle 100-letnich dziejów Jedynki".

Więcej…

Pijemy kranówkę z Turku

Wyniki badań wody z ujęć i wodociągu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku potwierdzają, że można ją pić bez obaw o swoje zdrowie. Dlatego naszej kranówce nadaliśmy lokalną nazwę - Turkowianka, sami ją pijemy i Was również do tego zachęcamy.

Więcej…