Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
rozmowy 1 20191003 1935610719

Przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Piela Business Engineering czyli inwestora, spotkali się 3 października 2019 r. z władzami Miasta Turek, w celu omówienia dalszych prac związanych z budową elektrowni gazowej w Turku.

Kolejne spotkanie robocze związane z przyszłą inwestycją japońskich inwestorów, miało na celu omówienie szczegółów projektu. Przypomnijmy, chodzi o budowę przez japońskiego inwestora w pełni ekologicznej oraz bezpiecznej dla środowiska i ludzi elektrowni gazowej, po mocy do 600 MW. Aktualnie trwają ostatnie prace przy konstruowaniu umowy dzierżawy inwestorowi ponad 7 ha gruntów miejskich w strefie inwestycyjnej i wkrótce planowane jest podpisanie umowy.

Jak informuje Piotr Piela, przedstawiciel inwestorów, dzierżawa gruntu będzie początkiem bardzo długiego procesu.
-Musimy mieć zapewniony tytuł prawny do nieruchomości, aby móc oficjalnie wystąpić o pozwolenie przyłączenia do sieci energetycznej. Dopiero tytuł prawny do nieruchomości upoważnia nas do rozpoczęcia prac przygotowawczych do raportu oddziaływania inwestycji na środowisko w celu pozyskania decyzji środowiskowej – mówił Piotr Piela.

W dalszym etapie przygotowań będzie opracowanie projektu i wystąpienie o pozwolenie na budowę elektrowni. Następnie inwestor przystąpi do certyfikacji pod aukcję rynku mocy oraz do samej aukcji. Wszystkie podejmowane działania przez Miasto oraz instytucje wspierające robią dużo, aby elektrownia w Turku powstała. Szacuje się, że wmurowanie kamienia węgielnego i rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić wiosną 2021 roku.

{joomplucat:2765 limit=5|columns=5}

Pozostałe aktualności

Zapraszamy do wypełnienia ankiet

Drodzy Turkowianie, chcemy poznać Wasze zdanie. Dlatego prosimy Was o wypełnienie ankiet o tematyce społecznej.

Więcej…

Konkurs „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta - na tle 100-letnich dziejów Jedynki"

Odbyła się X jubileuszowa edycja Miejsko-gminnego  konkursu czytelniczo-historycznego  pn. „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta - na tle 100-letnich dziejów Jedynki".

Więcej…

Pijemy kranówkę z Turku

Wyniki badań wody z ujęć i wodociągu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku potwierdzają, że można ją pić bez obaw o swoje zdrowie. Dlatego naszej kranówce nadaliśmy lokalną nazwę - Turkowianka, sami ją pijemy i Was również do tego zachęcamy.

Więcej…