Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

Rodzeństwo z Turku, 14-letnia Michalina i 17-letni Jakub, uratowali życie kobiecie. Dzisiaj burmistrz Turku podziękował im za godną naśladowania postawę obywatelską, zasługującą na szczególne wyróżnienie.

 

Był poniedziałek, 17 czerwca przed południem, kiedy Michalina i Jakub Kubaccy na ul. Kolska Szosa zauważyli, jak kobieta jadąca rowerem upadła na chodnik, uderzając głową w barierkę. Podbiegli i zauważyli, że poszkodowana ma atak padaczki. Poznali to, bo już wcześniej mieli kontakt z tą chorobą i wiedzieli jak postępować. Jakub powiadomił służby ratunkowe, udało mu się też zatrzymać przypadkowego mężczyznę, którego zadaniem była pomoc Michalinie w przytrzymywaniu kobiety. Ostatecznie poszkodowana trafiła do szpitala w Koninie, a tam okazało się, że przeszła nie tylko pierwszy w życiu atak padaczki, ale też zawał serca. Tam też dowiedziała się, jak duże znaczenie miała pomoc nastolatków i że oni w tych pierwszych minutach uratowali jej życie.

 

Tuż po powrocie ze szpitala pani Katarzyna Kowalska odwiedziła burmistrza i opowiedziała o młodych bohaterach. Burmistrz zdecydował, że zasługują oni na wyróżnienie. Stąd też dzisiaj doszło do spotkania Michaliny i Jakuba Kubackich z burmistrzem Romualdem Antosikiem i uratowaną kobietą, Katarzyną Kowalską

 

Była to okazja do opowieści o zdarzeniu sprzed dwóch tygodni. Burmistrz Romuald Antosik wręczył rodzeństwu listy gratulacyjne i upominki oraz podkreślał, że postawa tych młodych ludzi jest godna naśladowania. Wyrażał też dumę z tego, że Michalina i Jakub mieszkają właśnie w Turku.

 

Na co dzień Michalina i Jakub są bardzo skromnymi nastolatkami. Życie ich doświadczyło, stracili rodziców. Mieszkają w rodzinnym domu dziecka w Turku, pod opieką Anny Dygudy. Michasia jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 4, zaś Kuba skończył właśnie szkołę branżową i zamierza kontynuować edukację. Mówią, że nie zrobili nic wielkiego. Nawet przez chwilę nie zawahali się, aby pomóc.

 

Może dla nich to nie było nic wielkiego, natomiast dla pani Katarzyny ich pomoc była na wagę życia. Dlatego możemy uznać, że Michalina i Jakub to bohaterowie, którzy są godni naśladowania.

1
2
3
4
5
6
8
9

Pozostałe aktualności

IV sesja Rady Miejskiej Turku

W czwartek, 11 lipca, w Urzędzie Miejskim odbyła się sesja Rady Miejskiej Turku.

Więcej…

Zasady odbioru odpadów biodegradowalnych

Z uwagi na powtarzający się problem z nieprawidłową segregacją odpadów biodegradowalnych, PGKiM Spółka z o.o. przypomina, że odpady biodegradowalne to:

  • pady kuchenne pochodzenia roślinnego (obierki, ogryzki, fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj),
  • gałęzie drzew i krzewów,
  • skoszona trawa,
  • trociny i kora drzew.

Więcej…

Komisja mieszkaniowa sprawdza złożone wnioski o najem mieszkań

Zaczęła pracę Społeczna Komisja Mieszkaniowa, która będzie weryfikować wnioski o najem mieszkań w nowo wybudowanych blokach na Os. Wyzwolenia 39 i 40.

Więcej…