ywa pami 20131024 1809921862

Już od kilku lat uczniowie Gimnazjum nr 1 w Turku zajmują się zabytkową częścią cmentarza ewangelickiego.

Także w tym roku grupa gimnazjalistów pod opieką dyrektora Muzeum Miasta Turek – Bartosza Stachowiaka oraz opiekunki szkolnego kółka historii regionalnej – Beaty Grzelki, porządkowała groby osób zasłużonych dla miasta , takich jak miejscowi pastorzy czy Gotlib Neumann. Najstarsza część nekropolii była bardzo zaniedbana dlatego pracy było dużo, lecz mimo to ochoty do pracy uczniom nie brakło.

Spotkania na cmentarzu założonym w 1822 roku to dobra okazja do przybliżenia uczniom historii turkowskich ewangelików : Burschów, Brucknerów, Mullerów, Neumannów, Yorków, Pentehrów, Sachsów, Schnerrów, uświadomienia wielokulturowości naszego miasta przed stu laty, uczenia konieczności pamięci o tych, którzy odeszli. Tuż przed świętem zmarłych, porządkując groby bliskich warto przy okazji zajrzeć na ten ciekawy acz zapomniany cmentarz i przywrócić pamięć o tych co tam spoczywają choćby stawiając symboliczny znicz.